Jak šetřit vodu na zahradě? Tipy jak hospodařit

Naučte se šetřit vodou, ušetříte peníze a a měli byste myslet také na to, že voda je vzácným zdrojem. Proto je důležité zahradu přizpůsobit tak, abychom nespotřebovávali zbytečně moc vody.

Rozmístění rostlin
Na zahradu bychom měli dávat hlavně rostliny, které se hodí do našeho klima.
- Exotické rostliny totiž bývají náročné na zálivku a další péči.
- Snažte se tedy vybírat rostliny, kterým se u nás běžně daří.
- Praktickým řešením je rozsadit je do bloků a skupin podle toho, kolik vláhy potřebují.
- Vytvoříte tak jednotlivá společenství, takže nebudete zalévat rostlinu po rostlině, ale rovnou celou skupinu.
Dochází tak k rozdělení vláhy mezi rostlinami, aniž by každá potřebovala specifickou péči.
Jestliže vás zajímá hospodaření s vodou, pak byste se rozhodně měli vzdát anglického trávníku na zahradě. Kvůli sečení nakrátko je velmi citlivý na sucho, takže má obrovskou spotřebu vody. Přesto pak v létě vysychá a ztrácí svou krásu. Snažte se proto do trávníku alespoň v části zakomponovat rostliny, které nepotřebují moc vody ani péče. Květinami navíc pomůžete také hmyzu a ptákům.
Pro ušetření vody používejte kvalitní zeminu
Zemina má velký podíl na zadržování vody, proto by měla být kvalitní. To znamená, že nesmí být zhutnělá, naopak v ní musí být prostor pro živočichy, vzduch a kořínky. Ideální půda vodu při dešti či zalévání nasaje, načež ji postupně uvolňuje pro rostliny. Myslete proto na pravidelnou úpravu a péči o zeminu, podpoříte tak rostliny v růstu a zvládnete tak šetřit vodu.
Mulčování kůry je důležité
Aby půda nevysychala, použijte mulč. Díky jeho schopnosti zadržovat vodu ušetříte až 70 % zálivky. Využít můžete například slámu či štěpku z listnatých stromů, rostliny tak ochráníte i proti přímému slunci, či v zimě proti nízkým teplotám. Jako mulč se někdy používá nasekaná tráva či listí, u těch však může být problémem, že začínají rychle hnít a rostliny dusí. Vhodné není ani nadrcené dřevo a kůra, obsahují specifické látky, které negativně ovlivňují rostliny.

Vodu zadržují stromy na zahradě
Jestliže máte v zahradě dostatek prostoru, zasaďte několik stromů. Ty vytvoří společenství, díky hlubokým kořenům pak čerpají vláhu z hloubky. Zvládnou tak i sušší stanoviště, přičemž zahradě poskytují stín a vzdušnou vlhkost z listů. Jedná se tak o skvělou přírodní klimatizační jednotku.
Používejte dešťovou vodu na zavlažování
Nejlepším způsobem, jak šetřit přírodu i svou peněženku, je používat dešťovou vodu, případně šedou vodu. Jedná se o vodu z domácnosti, která není znečištěná. Vždy však dávejte pozor na to, aby ve vodě nebyly neekologické mycí prostředky a další, které by rostlinám mohly uškodit či kontaminovat plody. Šedou vodu můžete vyčistit v domácí čistírně odpadních vod či v kořenové čističce.
Skvělým řešením je zadržování dešťové vody, nemusíte tak používat tu z vodovodu, a navíc využijete vodu, která by jinak odtekla do kanalizace. Snažte se proto pod okapy dát sud či nádrž, využijte i malé prostory jako je střecha dílny či altánu.
Správně hospodařit s vodou je nezbytné. Pomůže tak rostlinám, a navíc nebudete zbytečně plýtvat pitnou vodou.
Zdroj: zelenadomacnost.com