Jak pečovat o tlustice – Cizokrajný sukulent
Pokud jsme pěstitelé, co hledají nenáročnou rostlinku, právě pak přichází na řadu sukulent, co se nazývá tlustice. U nás je nejznámější tlustice vejčitá, kterou můžeme vidět v mnoha domovech.
Jedná se o rostlinu, jež po nás nevyžaduje kdejakou přehnanou péči. Tlustice je vhodná spíše do interiérů bytů, zimní zahrady nebo krytých balkonů. Pokud o tuto rostlinku budeme pečovat správně, můžeme pomocí pravidelného řezu dosáhnout až na krásnou bonsai. I přesto, že je to velice nenáročná rostlina, pěstování a péči jí může poskytnout i začátečník.
Co je tlustice vejčitá
Tlustice je cizokrajná rostlina, která se řadí mezi sukulenty. Pochází z Jižní Afriky, Ameriky nebo z Asie.
- Jedná se o rostlinu, jež je tvořena listy plnými vody. Proto není potřeba ji často zalévat. Je to pokojová rostlina, která se dožívá velmi vysokého věku.
- Můžeme objevovat několik druhů této pokojovky, některé jsou od sebe téměř k nerozeznání.
- Jde o menší keřík s mohutným stonkem.
- Korunu tvoří oválné listy, co jsou hojně naplněny vodou. Díky tomu dokážou přežít v cizině i delší období sucha.
Pěstování tlustice
Tlustice není vůbec náročná na pěstování. Nevyžaduje téměř žádné speciální podmínky nebo náročnou péči. Jediné, čeho potřebuje dostatek, je světlo. Hodí se tedy do světlých místností, nejlépe k oknu. Velmi se jí daří v zimních zahradách a krytých balkonech, kam dopadá sluneční svit téměř po celý den.
Pokud ovšem přeženeme svou péči se zaléváním, může se bohužel stát, že tlustice vejčitá uhnije a zcela tuto krásnou rostlinu zahubíme. V tomto případě platí pravidlo „čím méně, tím lépe“. Zalévat bychom měli odstátou vodou spíše ve večerních hodinách, kdy klesnou teploty. V zimních měsících zaléváme jen zřídka a obezřetně.
Nemusíme se bát, že nám tlustice uschne. Na nedostatek vláhy dokáže upozornit tím, že jí opadají lístky, které však zjara opět dorostou a krásně zezelenají.
Množení tlustice
Množení rostlin není dnes již žádná věda. Rozmnožit tuto dlouhověkou pokojovou rostlinu lze ze semen, nebo z řízků původní rostliny. Zakoupit však lze i v kdejakém květinářství či zahradnictví. Sít a přesazovat bychom měli vždy do většího květináče kvůli robustnímu stonku.
Neexistuje vhodná doba k přesazování. Není ani potřeba velkého množství zeminy. Pokud jde o hnojení, není tlustice náročná. Postačí pouze dvakrát za rok přihnojit substrátem pro sukulenty.
Tlustice vejčitá s sebou nese i jeden mýtus. Říká se, že kdo doma pěstuje tuto rostlinu, bohatství jej nemine. Je to díky tomu, že listy rostliny připomínají drobné penízky.
Zdroj: houseplantsexpert.com