S čím pomůže Šalvěj? Na bolesti v krku, kašel i zažívání
Šalvěj je bylinka, která vytváří menší keříčky. Ty zdobí drobné fialové kvítky objevující se na rostlince během měsíců května až července. Lístky mají zelenostříbrnou barvu a jejich chuť je trpká. Silné aroma, které rostlinka má, uctíte již při prvním dotyku.
K léčebným účelům se používají právě listy, které se dají sbírat během celého roku, ideálně však před tím, než se na rostlince objeví květy. Používají se pro své antibiotické, antivirové, desinfekční a protizánětlivé vlastnosti. Sběr si naplánujte na dny, kdy bude slunečné a suché počasí a nať sklízejte celou, nejlépe kolem poledne.
Léčivé účinky šalvěje
Díky svým protizánětlivým účinkům mají listy blahodárný vliv na vykašlávání a správnou činnost dýchací a trávicí soustavy (součást těžších a tučnějších pokrmů) a na činnost srdce. Jsou dobrým prostředkem eliminujícím nadýmání a podporují tvorbu žluči. Čaj z nich připravený pomáhá proti nadměrnému nočnímu pocení a má účinky močopudné. Kromě toho zbavuje krev škodlivých látek. Účinné látky v listech obsažené mají také antioxidační účinky a blahodárně působí na naši přirozenou obranyschopnost. Nálev je vhodný ke kloktání při obtížích v dutině ústní (výskyt aftů nebo zánětu zubů a dásní a jejich krvácení) nebo při bolestech v krku. Můžete jej použít i pro přípravu obkladů na popáleniny lehčího charakteru nebo drobná poranění.
Používání šalvěje
Nejčastěji se s touto bylinkou setkáte ve formě čaje v nálevových sáčcích nebo volně usušených listů. Čaj v sáčku připravíte standardním způsobem. Pokud se rozhodnete si jej připravit z volně usušených listů, postačí zalít jednu čajovou lžičku sušených listů jedním šálkem horké vody, přiklopit a nechat louhovat po dobu patnácti minut. Pak už jenom slijete přes plátýnko nebo plastové sítko a čaj je připravený. Dá se popíjet, použít jako kloktadlo nebo na přípravu obkladů.
V lékárnách nebo bylinných obchůdcích naleznete také šalvějové pastilky. Obsahují extrakt z šalvěje a využijete je především při bolestech v krku a na podporu obranyschopnosti organismu. Většinou totiž bývají obohacené o vitamín C. Také mají pozitivní vliv na dýchací soustavu. Proti kašli je dobrý šalvějový sirup.
Šalvěj své uplatnění nachází i v kuchyni. Máte-li možnost, použijte čerstvé listy, ale ani sušenými neuděláte chybu. Využít je můžete při úpravě masa vepřového nebo telecího, dochutí omáčky a nádivky a kromě toho podpoří i dobré zažívání.
Pěstování šalvěje
Její domovinou je oblast Středomoří, odkud se rozšířila téměř do celého světa. Pokud si chcete šalvěj pěstovat doma, volte pro ni stanoviště s dostatkem slunečních paprsků a propustnou půdou. Lépe bude prospívat na záhonku. Nemáte-li zahradu, využijte větší nádobu, do níž umístíte pouze jednu rostlinku. Vzhledem k tomu, že není na pěstování náročná, nebude potřebovat žádnou speciální zeminu a nevyžaduje ani pravidelnou zálivku. Mějte na paměti, že nemá ráda mrazy, na záhonech ji tedy zakryjte chvojím a v případě pěstování v květináči jej na zimu umístěte někam, kde rostlinka nepromrzne.
Vypěstovat si ji můžete několika různými způsoby. Jedním z nich je přímý výsev ze semen. Ten provádějte do záhonu během měsíců dubna a května, případně pak ještě v září. V období klíčení je potřeba semenům dodávat dostatek vláhy. Jakmile rostlinky zesílí, musíte je vyjednotit. Jestliže si šalvěj chcete předpěstovat, můžete s výsevem začít o měsíc dříve. Množení rostlinky je možné i vegetativní cestou. K tomu poslouží vrcholové řízky, které necháte zakořenit v substrátu určeném pro řízkování. Jakmile rostlina vytvoří keříček, začněte zaštipovat konce výhonků, docílíte tak hezkého vzhledu. Také vyžaduje seříznutí starších větviček, které dřevnatí. Rychle je nahradí mladými výhonky.
Zdroj: healthline.com