Řasokoule: Živá rostlina, nebo spíše domácí mazlíček?
Řasokoule zelená, nebo také jezerní skřítek, je v dnešní době velmi oblíbená rostlina. Pro její nenáročnou péči je vhodná třeba pro děti, které se naučí, jak se správně o takovou rostlinu starat.
Často je mylně označována jako domácí mazlíček, jde spíše o živou rostlinu, nebo řasu, která ovšem nějakou malou péči a údržbu vyžaduje.
Proč řasokoule pěstovat
Mnoho lidí, zvláště pak dětí, si pěstování řasokoule oblíbilo a našlo si v něm koníček. Je to zřejmě dáno tím, jak řasokoule vůbec vypadá. Jedná se o rostlinu, respektive o řasu mechového zjevu a kulatého tvaru. Je to zeleně zbarvená vodní rostlina, která nevyžaduje takovou péči jako domácí zvířátko, či jiná pokojová rostlina.
- V dnešní době ji v domácnostech můžeme najít jako dekoraci.
- Hodí se do všech moderních i starobylejších interiérů.
- Nacházíme ji většinou ve skleněných nádobách.
- Jako dekoraci můžeme přidat například ozdobný písek, drobné kamínky, či jinou okrasnou rostlinu a květinu.
Často bývá také součástí akvárií, ať už v domácnostech, nebo v obchodech. I tam slouží jako dekorace nebo živý atribut k akvarijnímu životu.
Jak se starat bez starostí
Řasa a rostlina tohoto typu je téměř nejjednodušší živá věc, o kterou se lze starat. Velkou oblibu v tom zhlédly zejména děti. Před koupí jedné či více takových koulí je dobré poradit se alespoň s prodejcem, který ví, jak se o řasu starat.
- Je to rostlina, která vyžaduje samozřejmě vodu, zejména tu čistou a také světlo.
- Proto se doporučuje umístit řasokouli do skleněné nádoby třeba na světlou poličku, či na okno.
- Po výběru vhodné nádoby umístíme do studené, nejlépe převařené vody. Je normálním jevem, že můžou občas plavat a vznášet se.
Doporučujeme: Asteriskus
Výměna vody
Jelikož mluvíme o živé rostlině, je potřeba také dbát na její prostředí. Nejdůležitější je po nějaké době vyměňovat vodu v nádobě. Stává se tak většinou po týdnu, či po deseti dnech. Po této době vyjmeme koule z nádoby, vodu vylijeme, nádobu stačí jen vypláchnout a znovu naplnit vodou tak, aby koule byly celé ponořené.
Vodu přidáváme studenou, teplou vodou se může stát, že koule začnou hnědnout a ztrácí i svůj tvar. Ještě, než umístíme koule zpět do nádoby, je dobré se s nimi „pomazlit“. Stačí je lehce poválet v rukou a vrátit zpět do vody.
Jak již bylo řečeno, jedná se o živou rostlinu. Je tedy logické, že i přes to, že se nemusí nijak a ničím krmit, tak roste. Nečekejte však žádnou rychlost. Roste si svým pomalým, někdy i nepatrným tempem. Takovou řasokouli koupit lze ve všech prodejnách s chovatelskými potřebami. Většinou nás jedna koule vyjde na 50–200 korun.
Doporučujeme: Tlustice
Řasokoule zelená je ideální „domácí mazlíček“ k dětem, které se tak naučí starat o živé věci a také se z části naučí zodpovědnosti.