Přírodní a babské rady proti klíšťatům: Jak si jej vyrobit doma?
Přírodní repelent je od jara do podzimu povinnou výbavou při pobytu v přírodě. Které látky účinně bojují proti hmyzu? Jak si vyrobit přírodní repelent proti klíšťatům a komárům?
S příchodem krásných teplých dní přilétá také mnoho otravného hmyzu, který může znepříjemnit kdejakou situaci. Chcete se chránit před komáry, ovády nebo klíšťaty, ale nesnášíte repelenty plné chemie? Právě pro vás máme skvělé tipy, jak si připravit přírodní repelent snadno a v pohodlí vašeho domova.
Repelenty proti hmyzu
Repelenty proti hmyzu jsou každoroční součástí naší povinné výbavy, pokud se chystáme na výlet do přírody či turistiku do hor. Nemusíme si vždy kupovat repelenty, stačí znát sílu přírody a vědět, které rostliny či látky jsou silnými odpuzovači hmyzu a vyrobit si vlastní přírodní repelent doma.
Repelenty z obchodů
Není nic jednoduššího, než se sebrat a zajít si do drogerie nebo jiného obchodu pro repelent, který vás od hmyzu účinně ochrání. Pokud však nepatříte mezi příznivce chemických přípravků a nechcete takové prostředky používat ve své domácnosti nebo dokonce na své tělo, pak jsou jasnou volbou přírodní repelenty. Produkty s přívlastkem přírodní jsou v obchodech leckdy velmi drahé, a tak je varianta domácí výroby tím nejlepším výběrem.
Přírodní repelent
Můžete si myslet, že přírodní repelent nemůže mít tak velkou účinnost, jako ti chemičtí zabijáci. Opak je ale pravdou. Repelenty na přírodní bázi jsou totiž stejně, nebo dokonce více účinné než ty s chemickým složením. Vyberte si správné složení přírodního repelentu a vyrobte si jej doma. S ním se budete cítit při procházce přírodou nebo při večerním posezení u ohně mnohem bezpečněji.
Pro přípravu domácích repelentů se nejčastěji používají ty ingredience, které obvykle hmyzu nejvíce vadí. Mezi ty nejzákladnější ingredience patří:
- vodka,
- ocet,
- kokosový olej,
- vanilka,
- hřebíček, pelyněk nebo heřmánek,
- máta nebo bazalka.
Nejvhodnější je domácí repelent pro děti, neboť dětská pokožka je velmi citlivá a přírodní repelent neobsahuje přehnanou chemii, která by dětem způsobovala alergické reakce a podráždění pokožky.
Přírodní repelent proti klíšťatům
Vůbec největší hrozbou ze světa hmyzu jsou jistě klíšťata. Pokud proti nim chcete účinně bojovat pomocí přírodního repelentu, připravte si doma ten vůbec nejúčinnější.
- Do litru vody přidejte jednu hrst rozmarýnu.
- Tuto směs v hrnci přiveďte k varu, vypněte plotnu a nechte odstát, aby se rozmarýn dostatečně vylouhoval.
- Poté vodu přeceďte a přidejte ještě jednu lžíci vinného octa.
- Připravený roztok nalijte do nádoby s rozprašovačem a váš účinný repelent proti klíšťatům máte připravený.
Během roku roztok skladujte v lednici, při aplikaci můžete použít rovnou na kůži. Na dlouhé procházky se bude hodit důkladné postříkání nohou. Repelent je velmi účinný a zároveň šetrný k vaší pokožce, proto se nemusíte bát aplikovat repelent na děti nebo domácí mazlíčky.
Tip: Skvělým pomocníkem v boji proti hmyzu a klíšťatům je také levandulový repelent, který je silně odpudivý pro všechny druhy hmyzu.
Mátový olej proti klíšťatům
- Nasbírejte si dostatek máty, a umyté listy a stonky nastříhejte nadrobno.
- Nasekané části máty natlačte do skleněné nádoby, čím více se jí tam vejde, tím lépe, olej bude silnější a výraznější.
- Zalijte rostlinným olejem, snažte se vybrat opravdu kvalitní olej (nejlepší volbou jsou za studena lisované oleje).
- Nádobu uzavřete a ponořte do vodní lázně na max. 60 stupňů a asi půl hodiny udržujte v takovémto teple.
- Potom nádobu vytáhněte a nechte ještě alespoň 1-2 týdny macerovat.
- Olej přeceďte do čisté nádoby a můžete používat.
Mátový olej se může používat v hotové nebo v rozředěné formě.
Přírodní repelent proti komárům
Hřebíček proti komárům je léty ověřená řada ještě od našich babiček. Při večerním posezení u grilu nebo sklenky vína vás mohou zahnat domů nepříjemní komáři, jejich štípnutí totiž může hodně znepříjemnit jinak pohodový čas venku.
Sprej z hřebíčků proti komárům
Komáři nesnáší kromě dalších bylin také hřebíček, proto si přírodní velmi účinný repelent můžete připravit právě z něj. Pro přípravu budete potřebovat:
- 200 ml Alpy,
- 30 ks hřebíčku.
Postup je velmi jednoduchý.
- Do celé sklenice Alpy vložte všech 30 kusů hřebíčku a nechte louhovat alespoň do druhého dne.
- Hřebíček vůbec nemusíte vyndávat, Alpa sice trochu zhnědne, ale účinku ani trvanlivosti to vůbec nevadí.
- Takto připravený domácí repelent proti komárům můžete hned použít, účinně odežene všechny druhy hmyzu a komáři na vás ani nepomyslí.
Skvělá rada: Máte rodinnou oslavu pod širým nebem a napadají vás houfy komárů? Nakrájejte pár citronů na polovinu, do každého pozapichujte alespoň po 10 hřebíčků a umístěte na střed stolu. Tato silná vůně odežene komárů na několik hodin.
Co odpuzuje komáry?
Komáři a jiný létající hmyz nesnášejí voňavé bylinky a rostliny, jako například levanduli, mátu, meduňku či citrónovou trávu. Citron je obecně výborný přírodní odpuzovač komárů.
Pozor na alergiky
S domácím repelentem zacházejte úplně stejně, jako byste poprvé nanášeli chemický repelent. Nejdříve vyzkoušejte na malé části kůže menší množství připraveného repelentu. Pokud se neobjeví žádné známky alergické reakce, pak je pro vás tento druh vhodný – a můžete jej hojně využívat. Jedině tak zabráníte možné alergické reakci po celé ploše vaší kůže.
Jelikož se přírodní repelenty řadí k účinným, ale šetrnějším produktům, je třeba myslet na dobu účinku. Většina domácích a přírodních repelentů totiž vydrží maximálně tři hodiny. Z toho důvodu je nutné si na delší procházky přírodou svůj domácí repelent přibalit do batohu, a po třech hodinách jej znovu použít. Jedině tak se vyhnete nežádoucímu pokousání nebo štípnutí hmyzem.
Přírodní repelenty jsou stejně účinné jako ty chemické, a tak není třeba na své tělo stříkat prostředky plné zdraví škodlivých látek. Využijte sílu přírody.
Zdroj: gudgear.com, bobvila.com