Dětský pokoj pro školáka: Co v něm nesmí chybět?
Pokoj pro školáka vyžaduje praktičnost a vymezení prostoru pro učení i hru. Dětský pokoj plný hraček se mění na studentský. Připravte pokoj svého školáka na příchod školy.
Zdá se to, jako by to bylo včera, kdy jste vašemu křičícímu uzlíčku štěstí zařizovali jeho úplně první pokojíček. Nepsané pravidlo říká, že se dětský pokoj má měnit každých 6 let. Prvním mezníkem je tedy začátek povinné školní docházky a druhým doba, kdy se ze školáka stane student. Pokojík, v němž měly dosud hračky výsadní právo být úplně všude, je potřeba posunout na vyšší úroveň, a i když hravá duše ve vašem dítěti zůstane i nadále, je potřeba myslet na to, že čas hraní se čím dál více bude střídat s časem psaní, čtení a malování.
Úklid hraček
Vaši představu, jak by měl nový pokojík vypadat, je dobré probrat i s dítětem, neboť je důležité, aby se mu v jeho pokoji líbilo. Určitě ocení vaší důvěru v jeho nápady, které však zřejmě budeme nakonec muset vhodným způsobem korigovat, stejně tak jako stávající vybavení pokojíku.
V první řadě bude nutné probrat a přetřídit hračky, jimiž doslova přetéká snad každý dětský pokoj. Pokud se dostatečně obrníte trpělivostí a rezistencí vůči dětským slzám lítosti, můžete tuto činnost udělat společně s dítětem. Důležité je neustoupit a ponechat pouze ty věci, se kterými si dítě skutečně hraje nebo které ho dál rozvíjejí. Hračkám bude totiž od teď patřit menší část pokoje. Měly by být srovnané ve skříni či v boxech, aby neodváděly dětskou pozornost od jiných úkolů.
Pokoj pro školáka vymalujte veselými barvami
Velmi důležitým prvkem nového pokojíku je účelně zvolená výmalba. Nejenže pokoj zútulní a pomůže zvýraznit i tvar nábytku, ale vhodný odstín dokáže povzbudit i náladu dítěte.
- Žlutá barva – je symbolem radosti ze života a hodí se zejména do menších a tmavších pokojíků.
- Fialová – se stává čím dál více oblíbenou barvou. Povzbuzuje soustředění, kreativitu a fantazii. Navíc kombinace fialové a bílé vypadá velmi efektně.
- Červená – je hodně intenzivní barvou, jež není vhodná pro hyperaktivní děti. Naopak dobrou volbou je pro děti klidné až bázlivé, jimž dodává energii.
- Oranžová – příjemně prosvětluje prostor a opticky jej zvětšuje. Je symbolem radosti a pozitivní energie.
- Zelená – je velmi vhodnou barvou do dětských interiérů, hravou a dětským očím velmi příjemnou. Symbolizuje svěžest, harmonii, bezpečí.
- Modrá – působí relaxačně a dodává duši klid. Na druhé straně její tmavší odstíny evokují chlad, proto je žádoucí volit pouze světlé barvy. Dříve byla barvou chlapeckých pokojíků, ale v dnešní době, díky široké škále jejich odstínů, často zdobí i dívčí pokoje či ložnice rodičů.
- Růžová – snad nejpoužívanější barva dívčích pokojíků, symbol něžnosti a nevinnosti. Ale u této barvy obzvlášť platí, že všeho moc škodí a tak v případě, když se to s ní přežene, působí až infantilně. Proto se dnes často využívá její kombinace s bílou či šedou barvou.
Jak zařídit pokoj pro školáka
Výběr nábytku
Klíčovým krokem je i výběr nábytku. Můžete nechat dítěti vyrobit tzv. „skříň na míru“ nebo zvolit některou ze široké škály nabídek obchodních sítí. Prioritní je výběr chytré skříně, která pojme nejen oblečení, ale i další věci, jako např. sportovní vybavení, hry, hračky, školní potřeby, atd. Prospěšné jsou i police na knihy nebo přímo celá knihovnička. Mít dostatek úložného prostoru je totiž nadmíru důležitým prvkem a předpokladem uklizeného pokojíku.
Postel pro školáka
Pokud vaše dítě spává dosud v dětské postýlce, je nejvyšší čas na její výměnu. Dítě školou povinné potřebuje ložnou plochu postele v délce 140 – 160 cm. Čím větší délku zvolíte, tím déle vydrží. Máte-li chlapce s předpokladem vysokého vzrůstu, volte délku ložné plochy i 160 až 180 cm. Tvrdší postele podporují správné postavení páteřních obratlů a tím i celý vývin dítěte.
Psací stůl a židle
Jedním z nejdůležitějších úkolů bude správné umístění psacího stolu a židle, které udělají z pokojíčku vašeho prcka jeho první pracovnu. Ideální místo je u okna. Na pracovní stůl by totiž mělo dopadat co nejvíce denního světla a školák si na něm nesmí při psaní a čtení ničím stínit. Pokud vám to dovolí dispozice místnosti, volte stůl s co největší pracovní plochou a se zásuvkami.
Investice do ergonomické židle, je investicí navýsost rozumnou. Dítě v následujících letech „odsedí“ na židli stovky hodin a správné sezení prospěje jeho zádům i celkovému držení těla. Nezapomeneme na pořízení stolní lampy. Měla by přirozeným světlem osvítit celou pracovní plochu stolu.
Vytvořit ideální dětský pokoj je sice docela oříšek, ale s trochou intuice a představivosti, to jistě zvládnete. Relevantní je více než na „módnost“ myslet na bezpečnost a netolerovat ostré hrany či rohy, nestabilní nábytek a taky si ověřit zdravotní nezávadnost použitých barev.
A teď už jen zbývá ušít krásné závěsy, aby se okna dala zaclonit a udělat definitivně poslední kosmetické úpravy zbrusu nového pokojíku. Jako mávnutím kouzelného proutku je z miminkovského pokojíčku místnost pro školáka. Čas ale vrátit nelze a tak, maminko a tatínku, zamáčkněte slzu a těšte se na dobu prvních samostatně přelouskaných básniček a prvních vlastnoručně napsaných vzkazů: „Mami, tati, mám vás rád!“
Při zařizování dětského pokoje dbejte kromě praktického a estetického hlediska také na bezpečnost. Na co je třeba myslet, aby bylo dítě v dětském pokoji v bezpečí?
Zdroj: verywellfamily.com
Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.