Co je pásový opar – Příčiny vzniku a proč je nebezpečný?

Pásový opar je infekční onemocnění, které rozhodně není třeba podceňovat. Člověk je infekční 7-14 dní. Proč vzniká pásový opar a jak jej léčit? Jaká je prevence pásového oparu?

Také můžete nakazit osobu, která by se podobným infekčním onemocněním měla vyhýbat.

Co je pásový opar

Pásový opar je infekce způsobená virem varicella-zoster, což je stejný virus, který je příčinou výskytu planých neštovic. Zajímavostí je, že i když infekce planými neštovicemi odezní, virus zůstává i nadále v nervovém systému nečinný, ale po nějaké době se jeho aktivita může projevit právě prostřednictvím pásového oparu. léta nečinný, než se znovu aktivuje jako pásový opar.

Jak poznat pásový opar?

Pásový opar se zpravidla vyskytuje v oblasti kolem jednoho nervu, kde utvoří pruh. Nejvíce se zpravidla objevuje v oblasti trupu, krku a obličeje, ale můžeme se s ním setkat také v ústech, očích, uších, v oblastí genitálií a zřídka také uvnitř těla. Podle jeho výskytu se také hodnotí i jeho míra nebezpečí.

Jak vypadá pásový opar?

Pro tento typ virové infekce je typická kožní vyrážka červené barvy, která může způsobit nepříjemnou pálivou bolest. Je to jakási forma puchýřků seskupených do pruhu, objevuje se zejména na jedné straně těla.

pásový opar příznaky
Zdroj obrázku: adtapon duangnim / Shutterstock.com

Fáze pásového oparu

  1. Vyrážka
  2. Puchýřky
  3. Symptomy podobné chřipce
  4. Tvorba strupů

Délka tohoto onemocnění může trvat i 5 až 6 týdnů, záleží na každém jednotlivci zvlášť.

Proč vzniká pásový opar?

Jak jsme zmínili již na začátku, člověk je hostitelem viru Varicella zoster, který se přirozeně v lidském těle vyskytuje v nečinné podobě po onemocnění planými neštovicemi. Jakmile dojde k tomu, že organismus člověka je výrazně oslabený, trpí nedostatečným spánkem, nadměrným stresem nebo užívá nějaké léky, virus se znovu zaktivuje.

Příznaky

Toto virové onemocnění je charakteristické pro svou bolestivou vyrážku a puchýřky naplněné vezikulární tekutinou. Před projevem nemoci člověk u sebe může zpozorovat příznaky jako je mravenčení, nepříjemné svědění určité části pokožky, pálivá bolest, následný výsev puchýřků. Kromě těchto uvedených příznaků se často objevuje horečka, malátnost, bolest svalů, nevolnost a jiné typické příznaky podobající se chřipce.

Přenos pásového oparu

Pásovým oparem může onemocnět jakákoliv osoba, která v minulosti prodělala plané neštovice. Přenáší se přímým kontaktem, a to pomocí tekutiny vyskytující se v puchýřků. Pokud člověk planými neštovicemi neprošel a infikuje se osobou s pásovým oparem, dojde u něj k onemocnění planými neštovicemi.

Pásový opar a infekčnost

Inkubační doba oparu je asi 7-14 dní, jakmile puchýřky zaschnou a tekutina zmizí, člověk přestává být infekční.

jak vypadá pásový opar
Zdroj foto: photohasan / Shutterstock.com

Léčba pásového oparu

Nutností je co nejdříve navštívit lékaře, který vám předepíše antivirotika, aby se opar nešířil dál. Nepříjemné bolesti a pálení se na postiženou oblast může přiložit ledový obklad, v případě, že je vyrážka silná, lékař předepisuje masti s kortikoidy. Mezi volně prodejné léky patří také tekutý pudr nebo zinková mast, která pomůže s hojením puchýřků. Je také důležité posílit funkci organismu prostřednictvím vitamínů B, C, multivitaminů a zinku. Po celou dobu byste měli dodržovat pitný režim a vynechat jakoukoliv činnost způsobující stres a únavu.

Neléčené onemocnění je velmi nebezpečné, protože může způsobit řadu komplikací. Při nesprávné hygieně se do těla může dostat jakákoliv infekce, může také dojít k zánětu mozkových blan, k postižení obličeje a také k problémům se sluchem a zrakem.

Pásový opar u dětí

U dětí, které neprodělaly plané neštovice, se setkání s nakaženým člověkem projeví právě planými neštovicemi. Ty děti, které neštovice mají za sebou, se nakažení virem projeví jako pásový opar, jehož léčba a příznaky jsou stejné jako u člověka dospělého.

Pásový opar v těhotenství

Pásový opar v těhotenství může být pro plod velmi nebezpečný, zejména v první polovině těhotenství, kdy může dojít k přenosu viru přes placentu na plod, čímž může dojít k jeho poškození.

Prevence

Nejúčinnější prevencí proti pásovému oparu je posilování imunity a to vitamíny, minerály, dostatečným spánkem, eliminací stresových situací a také zdravý životní styl s vyváženým jídelníčkem.

Rada na závěr: Puchýřky pásového oparu rozhodně neškrábejte, mohli byste si přivodit nevzhledné jizvičky stejně jako u neštovic.

Zdroj: mayoclinic.org, webmd.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.