Strom muchovník: Vše o pěstování a jeho plodech
Muchovník (indiánská borůvka, rozinkový strom) patří mezi ovocné keře, jejichž plody jsou superpotraviny. Poradíme vám, jak pěstovat muchovník a jaké je využití jeho plodů.
Možná o něm slyšíte poprvé, možná ho znáte. Prozradíme vám hned několik důvodů, proč mít tento strom v zahradě, jak pěstovat muchovník a na co všechno se dá využít.
Strom muchovník
Muchovník (Amelanchier) patří mezi opadavé keře, které dorůstají až 4 metry. Tento keř je poměrně známý, pěstuje se téměř po celém světě a má víc jak dvacet druhů, které se původně začaly šířit z Ameriky. Vzhledem k tomu, že je odolný vůči mrazům, můžeme se s ním setkat téměř v každé zahradě.
Druhy muchovníku
Jak jsme zmínili již v předchozím bodě, má mnoho druhů, které mají své vyšlechtěné odrůdy.
1. Muchovník olšolistý
U nás patří mezi nejvyhledávanější a nejoblíbenější druhy. V zahradách často slouží jako živý keř, ale především se pěstuje kvůli plodům. Má několik poddruhů, takže je třeba pečlivě vybírat.
2. Muchovník lamarckův
Muchovník lamarckův nebo někdy taky velkokvětý patří mezi nejkrásnější ze všech muchovníků – listy jsou v podzimním období výrazně zbarveny. Vzhledem k tomu, že plody zrají postupně, můžete si jejich chuť užívat delší dobu.
3. Muchovník kusického
Muchovník kusického zahrádkáři shledali jako nejméně oblíbený, jeho plody nejsou chuťově dobré, proto je spíše okrasnou dřevinou.
4. Muchovník kanadský
Muchovník kanadský dorůstá až výšky 8 metrů, ovšem oblíbenější je jeho odrůda Prince Williama, která je menšího vzrůstu.
5. Muchovník hladký
Tento druh je typický pro svůj vzhled okrasného stromu. Pokud byste jej chtěli vysadit jako živý plot, volte odrůdy Martin nebo Smoky. Menší užší stromky nabízí odrůda Obelisk nebo Helvetia.
6. Muchovník vejčitý
Muchovníky mohou růst i na terase v květináče, zdárným příkladem je vejčitý, který dobře snáší sucho.
9. Muchovník stromovitý
Tento druh muchovníku (někdy také Robin Hill) se vyznačuje svými krásnými bílými, výrazně vonnými květy a pravidelnou korunou.
Pěstování muchovníku
Pokud vás zajímá, jak pěstovat muchovník, zbystřete, protože to není žádná věda. Velkou výhodou těchto keřů je, že můžete pěstovat muchovník v zahradě nebo třeba na terase. Vzhledem k tomu, že stejně jako muchovník keř nebo muchovník strom nejsou náročné, jejich pěstování je vcelku snadné. Velmi dobře se jim daří v propustné půdě a na slunném místě. Nemusíte se bát sucha, muchovníky umí hospodařit s vodou. Dokonce přečkají i tuhou zimu, jsou totiž odolné vůči mrazu až do – 40 stupňů a květy muchovníku zvládnou mrazík až do – 5 stupňů.
Výsadba
Aby vám tento strom plodil co nejvíce, je třeba začít už u výsadby. Rozhodně by vás nejdříve mělo zajímat, kdy sázet muchovník. Stejně jako u jiných ovocných keřů, tak i tento keř se sází na jaře či na podzim. Ideální stanoviště pro výsadbu je slunné místo se zeminou s pH 6,2-7,5. Po vykopání jámy do ní přidejte trochu kompostu, muchovník pak lépe zakoření. Některé vyšlechtěné odrůdy jsou vhodné i pro pěstování v květináči, jsou to spíš ty menší a užší. Pamatujte si, že tento strom nesmí přijít do kontaktu s vápnem a produkty obsahující vápenec. Jak rychle roste muchovník záleží na jeho odrůdě, ale většinou během 3 let začnou keře plodit.
Zálivka a hnojení
Muchovník má skvěle rozvinutý kořenový systém, díky němuž dokáže využít vodu do poslední kapky, kdy z ní načerpá vládu a živiny z půdy. Na častější zalévání myslete především v suchých a horkých letních měsících. Čas od času půdu kolem muchovníku prokypřete lehčím okopáním a hnojte pouze přírodním kompostem nebo klasickými průmyslovými hnojivy neobsahující vápenec.
Řez stromu
Ideálním obdobím, kdy muchovník můžete zkrátit, je mezi říjnem a březnem. Dejte si pozor, jak starý je váš keř. Dospělé keře zkracujte pouze na nezbytně nutnou délku – zbavte se nevhodných větviček, aby strom pojal více slunečních paprsků. Muchovník se dožívá mnoho let, proto, aby vám vydržel co nejdéle a jeho plody byly stále tak kvalitní, snažte se ho mlazovat asi do výšky kolem tří metrů.
Muchovník a jeho škůdci
Padlí
Mezi nejčastější onemocnění muchovníku patří padlí, které se objevuje na konci vegetačního období. Padlí je typické pro svůj moučnatý povlak, který může způsobit schnutí listů a celkové oslabení keře.
Bakteriální spála
Bakteriální spálou se tento strom může nakazit většinou během teplého počasí. Tato infekce se vyznačuje zasycháním květů, koncových částí výhonů a může vést až k nekróze větviček. Při napadení touto chorobou odstraňte všechny postižené části keře a ošetřete měďnatým přípravkem.
Síťnatka
Tohoto škůdce snadno poznáte pomocí bělavých skvrnek, žlutých listů a na jejich spodní straně vyskytující se tmavé výkaly.
Pidikřísek zemákový, pidikřísek
Oba dva škůdce poznáte podle deformovaných čepelí listu, na kterých se vyskytují hnědé a žluté skvrny.
Plody muchovníku
Muchovník je vyhledávaným keřem zejména kvůli svým plodům. Malvice, jejichž velikost se pohybuje v rozmezí mezi 5 až 15 milimetry, mají nasládlou chuť. Jejich barva je zpočátku červená, postupně se však mění do fialova. Sběr se provádí většinou od konce června do konce srpna a z plně zdravého keře můžete nasbírat 8 až 15 kilogramů malvic. Vše ale závisí na odrůdě.
Muchovník a jeho účinky
Plody muchovníku jsou přímo zásobárnou mnoha vitamínů a důležitých živin, které naše tělo potřebuje. Obsahuje:
- vitamin A, B, C a E,
- draslík,
- železo,
- hořčík,
- fosfor,
- mangan,
- vápník,
- vlákninu,
- lipidy a pektin.
Díky těmto látkám patří mezi superpotraviny s antioxidačními, protirakovinnými, antidiabetickými a protizánětlivými účinky. Dokonce obsahuje mnohem více množství vitaminu C než pomeranče a jahody.
Muchovník – využití
Máte hned několik možností, jak využít muchovník. Využít můžete jeho růst a krásu k zasazení živého plotu. Také jeho plody můžete zpracovat do zavařenin nebo sladkých marmelád. V potravinářském průmyslu se využívá barevná dužina a odvar z jeho listů pomáhá při nevolnostech a střevních potížích. Plody z muchovníku jsou také skvělé do koláčů nebo likérů.
Recept na sirup z muchovníku
Připravte si tento jednoduchý a léčivý recept z muchovníku, jistě si ho zamilujete.
Suroviny
- 3 kg plodů muchovníku
- 0,5 l vody
- 20 g kyseliny citronové
- 1,5 – 2 kg cukru
Postup
- Ze všeho nejdříve pořádně propláchněte nasbírané bobule.
- Následně je vložte do velkého hrnce a zalijte vodou.
- Přiveďte k varu a vařte, než bobule změknou.
- Uvařené ovoce pořádně rozmixujte a přes síto přeceďte.
- Přidejte cukr a kyselinu citronovou a opět vařte do doby, než ze směsi vznikne hustý sirup.
- Ještě horký ho nalijte do předem připravených umytých sklenic.
- Skladujte na tmavém místě.
Stejně jako muchovník, další vynikající chutnou superpotravinou je i aronie (jeřabina černá), která má vysoký obsah vitamínů a minerálů. Proto máte-li rádi takové bobulové plody, určitě vyzkoušejte i pěstování keře aronie.
Zdroj: theguardian.com, smallfarms.cornell.edu, phillyorchards.org
Mohlo by vás zajímat
Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.