Mrazem sušené ovoce a uzené mandle jako výborné občerstvení nesmí chybět na slavnostní tabuli
Blíží se Vánoce, v domácnostech se uklízí, peče a dělají přípravy na slavnostní čas. Také je nutné vymyslet, co dobrého přijde nejen na štědrovečerní stůl. Kromě tradiční vánočky a drobného vánočního cukroví to může být také sušené ovoce, pražené mandle nebo ořechy. Co dalšího by nemělo chybět?
Lyofilizace neboli sušení mrazem
Protože je vánoční slavnostní večeře hodně kalorická a v podobném duchu se nese skladba jídelníčku následujících dnů, je vhodné proložit tučná jídla něčím lehčím. Zde se nabízí mrazem sušené ovoce, které určitě přijde k chuti, když už každý bude přesycený masem i sladkostmi. V čem je takové ovoce odlišné od běžně sušeného teplem? Sušení mrazem neboli lyofilizace nemění chuť ovoce a ani ho tvarově nedeformuje. Nejdůležitější ale je, že si takto sušené ovoce ponechává prakticky všechny vitamíny a minerály. Dá se tedy říct, že chutná velmi podobně jako čerstvé.
Mandle a ořechy
Ve slavnostní čas Vánoc a očekávání příchodu nového roku přijdou k chuti i pražené mandle a ořechy – vlašské, lískové, para, kešu. Záleží na tom, co kterému strávníkovi v domácnosti chutná. Nejlepší je mít všechno ve směsích, které jsou běžně k dostání. Výborné jsou také uzené mandle, které jsou perfektní a zdravější alternativou brambůrků k televizi. Lze je doplnit různými sýry, a vytvořit tak chutné občerstvení na sváteční večer.
Vyrobte si uzenou dobrotu sami
Máte-li doma udírnu, pak uzené mandle si můžete vyrobit sami. Není to zase tak složité. Mandle je většinou třeba navlhčit nějakým tukem – máslem, rostlinným olejem, nebo jen vodou se solí. Někdo je namáčí do sójové omáčky, aby získaly její chuť. Pak se takto připravené mandle udí narovnané v tenké vrstvě, a to po dobu asi půl hodiny. K uzení se v tomto případě využívá měkké dřevo.
A co připravujete na slavnostní štědrovečerní menu vy?
Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.