Minimalismus jako životní styl: Díky němu můžete být v životě šťastnější
Život bez kudrlinek a zbytečností, tak by se dal charakterizovat velmi zjednodušeně minimalismus. Proč ho někteří lidé vyznávají a jaké jsou jeho typické rysy?
Odkud se minimalismus vzal
Psaly se 50. roky 20. století a v sochařství a malířství se objevila první minimalistická díla jako odpověď na subjektivní pojetí abstraktního expresionismu. Většinou byla tvořená jednoduchou geometrickou formou a představena veřejnosti způsobem, který se tvářil nezúčastněně. Cílem takového minimalistického díla bylo dosáhnout maximálního účinku, ovšem za použití jednoduchých prostředků. U minimalismu je důležité odstranit vše nepodstatné a rušivé a nabídnout intenzivní vnímáním základních složek uměleckého díla, Minimalismus se postupně dostal i do architektury, designu, bytového zařízení i stylu oblékání.
Proč minimalizovat?
Komerčně pojatá doba, v níž se snoubí nadbytek s konzumem, člověka nutí stále něco kupovat – na sebe, do domácnosti i pro zábavu. Minimalismus představuje pravý opak, protože se snaží vše zjednodušovat, čímž je možné získat více času pro důležité věci a zpomalit tok jinak hektického životního tempa. Toto má pozitivní vliv na naši psychiku a ruku v ruce jde i menší ekologická stopa, kterou člověk po sobě zanechává. Minimalistická domácnost totiž většinou produkuje méně odpadu a celkově se k přírodě chová šetrněji.
Jak vypadá minimalistický interiér
Krédem minimalismu je více žít a méně mít. Netýká se to pochopitelně financí, ale třeba zařízení interiéru. Minimalismus se celkem úspěšně osvědčil i v některých českých domácnostech, které nechtějí shromažďovat kupy věcí a zbytečností. Dosáhnout minimalismu ale není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Zejména ne v situaci, kdy se odevšad na vás valí reklamy, nabádající ke koupi nejrůznějších produktů.
Minimalismus v obývacím pokoji
V interiéru se minimalismus projeví zejména absencí nedůležitých dekorací, na kterých jen usedá prach, jenž je nutné pravidelně odstraňovat. Místo levného lina je na podlaze kvalitní dřevěná podlaha, doplněná originálním kouskem koberce. V rohu pak může stát designová lampa. Zařízení pokoje může být až asketické s minimem nábytku. Nač ho pořizovat, když to nejdůležitější se vejde do jedné komody? V popředí stojí prosté linie, nábytek má geometrické tvary a celému prostoru dominují maximálně dvě barvy, a především kvalitní materiály, jako jsou dřevo, sklo či kůže.
Zapomeňte na dečky, ubrusy, závěsy či záclony, jež jsou jen lapači prachu a zdržují při úklidu. Interiér takto pojatý působí čistě, vzdušně a volně, pro někoho možná až příliš nudně, odtažitě a neosobně. Pravdou ale je, že se nehodí pro každého, tudíž není nutné se do minimalismu násilně nutit.
Minimalistická kuchyň
Minimalisticky lze zařídit také prostředí kuchyně. Místo volně stojících spotřebičů vsaďte na vestavné, které společně s kuchyňskou linkou tvoří jednotnou a jednoduchou linii. V takto zařízení kuchyni by všechno mělo mít své místo, aby úklid prostoru snadný. Základem je čistý a střídmě elegantní vzhled s dostatkem úložného prostoru a efektivním osvětlením.
Je možné v minimalisticky zařídit i dětský pokoj?
Chtělo by se říct, že dětský pokoj nemůže být nikdy minimalistický. Ale i on lze v tomto duchu zařídit. Stačí si zvolit jeden prvek a vytvořit z něho hlavní dekor interiéru. Může jím být tvar kytičky, auta, trojúhelníku, puntíku. Nábytek volíme zásadně jednoduchý, přičemž místnost rozjasníme pestrými doplňky. Přece jen se jedná o pokoj pro děti, takže by měl působit optimisticky a vesele. I zde dáme přednost raději dřevěnému masivu, protože kvalita je základem minimalismu. Z barevné škály se nabízí kombinace bílé s jakoukoliv jinou barvou. Není třeba se bát ani černé, která se hodí jak pro chlapce, tak i pro děvčata.
Jak je vidět, v minimalistickém stylu lze zařídit celý byt.
Zdroj: living.iprima.cz
Další styly bydlení