Máte malý byt? Zařiďte jej skromně, ale funkčně a prakticky
I malý byt může být útulným místem k bydlení. Musíte jej správně zařídit tak, aby bylo vše funkční a praktické. Důležité jsou barvy v interiéru, které dokážou opticky zvětšit.
Pokud právě nyní řešíte problém zařizování malého bytu, poradíme vám, na co se zaměřit anebo naopak, čeho se vyvarovat, aby výsledný efekt splnil všechny předpoklady praktického bydlení.
Cena dnešních nemovitostí se mnohdy šplhá až k astronomickým výškám a tak není divu, že zájem o malé byty sílí. V dnešní době jsou totiž vhodným řešením pro starší lidi, mladé páry, ale také pro lidi žijící tzv. „single“. Navíc se v nemalém procentu tyto byty pořizují jako zamýšlená investice k budoucímu pronájmu. Přestože neskýtají mnoho místa, lze je zařídit tak, aby splňovaly všechny předpoklady praktického a hezkého bydlení. Zkuste se držet našich rad a ty vám pomohou vašich představ dosáhnout.
Jak vymalovat malý byt
V prvé řadě je důležité ujasnit si, v jakém stylu chceme mít interiér zařízený. Možností je více, o některých jsme si už psali v našich dřívějších článcích, třeba zde o retru nebo tady o provence stylu. Je to zásadní otázka, od níž se bude odvíjet jedna z nejdůležitějších věcí, a to jsou barvy. Ptáte se, jaké barvy do malého bytu byste měli zvolit? V malém bytě není vhodné používat syté a křiklavé malby, zrovna tak jako příliš tmavý nábytek. Je velmi účelné vybrat si ze široké škály odstínů tlumených a světlých, které rozlohu opticky zvětší a prosvětlí. Výhodnou vychytávkou také je, když zvolíte jiný odstín stropu a stěn, rozloha bytu se najednou bude zdát o mnoho větší.
Nábytek do malého bytu
Na jiném místě bychom vám velmi rádi doporučili nábytek z masivu. Je krásný a v prostoru působí velmi útulně. Jenže prostor, to je přesně to, co vám v tomto případě chybí, proto byste měli volit raději nízké, otevřené skříňky a police, pokud možno co nejsvětlejších dekorů. Budou-li vám v takovém zařízení barvy přece jen chybět, můžete je „dohnat“ barevnými krabicemi či různými proutěnými košíky, jež dodají vašemu bytu útulnost i trochu místa navíc.
Prioritou je, aby byt působil vzdušně a nevyvolával pocity stísněnosti. K tomu je zapotřebí s rozvahou pořizovat bytové osvětlení s účelem prostor velmi projasnit. Základní zdroj světla je vhodné doplnit menšímu svítidly typu bodovek či lampiček s různým dosahem a rozdílnou intenzitou světla.
Jak zvětšit prostor v bytě
Další dobře míněnou radou je barevné a pokud možno i typové sjednocení podlah. Jednotná podlaha v celém bytě působí vždy větším dojmem, než podlahy stylu „každý pes, jiná ves“. Jednou z nejvýraznějších možností, jak docílit optického zvětšení prostoru, je instalace zrcadel.
Nejen v malém bytě je klíčovým prvkem dostatek úložných prostor. Co se nedá zavřít do skříně, zůstává neuklizeno, což v případě malého bytu může působit jako nepořádek. Proto je zásadní na uložiště věcí myslet. Ideálním a málo místa zabírajícím řešením, jsou vestavné skříně. Pokud investujete do jejich pořízení, pojmou vám opravdu velké množství věcí. Využijte jejich kapacitu naplno – od podlahy až po strop. A pokud byste i tak měli místa málo, dá se ještě využít rozkládací postel i místo pod ní. Úložné boxy pod postel se dnes dají již běžně pořídit v mnoha provedeních. S potřebou prostoru je potřeba počítat i v kuchyni, ale také třeba v koupelně. V ní se osvědčují zrcadlové skříňky, jež mnohdy disponují i osvětlením.
Jak zařídit obývací pokoj
Jako další důležitý prvek přichází na řadu nábytek k relaxaci. Na pohovce nešetřeme a pořiďme si takovou, která bude pro nás pohodlná a příjemná. Nemusí být obřích rozměrů, stejnou službu, bez nároku na prostor, udělá pohovka rozkládací. Mnoho lidí se dnes vrací k místu relaxace našich předků – pohodlným křeslům.
Jak zařídit obývací pokoj funkčně a prakticky? 3 top kusy, které vám nesmí chybět
Usednout do prostorného, měkkého křesla s oblíbenou knížkou, kávou či sledovat v něm televizi, ocení snad úplně každý. Pořídíte-li si k němu i malý taburet, budete mít nejen sezení navíc, například pro hosty, ale hlavně taburet umožní kvalitní odpočinek vašim nohám a to již za tu investici stojí. K sedacímu nábytku je vhodný konferenční stolek nebo tzv. stohovací stolky. Skládají se většinou ze dvou až tří stolíků, jenž se zasouvací pod sebe, čímž šetří místo, ale v případě potřeby se dají poskládat na rozměr klasického stolku.
Také vám přinášíme inspirace, jak zařídit malou ložnici útulně, ale stylově
Malý byt zachrání posuvné dveře
A nakonec si ještě vyjmenujme několik vhodných vychytávek pro jejich praktičnost i využití. Jednou z nich jsou posuvné dveře, které ušetří hodně místa svým způsobem otevírání. Je to sice větší investice, ale na ušetřeném místě se to hodně projeví. Podobně je na tom i skládací neboli sklopný jídelní stůl a jeho umístění v kuchyni.
Poslední tečkou za úpravami bytu budou různé doplňky podle vašeho vkusu. Bydlení totiž vždy musí být zřízeno podle vašich představ, protože ze všeho nejdůležitější a nejzásadnější vlastností vašeho obydlí, je vaše životní pohoda a spokojenost v něm.
Zdroj: mymove.com, homebnc.com
Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.