Magnolie (Šácholan): Jak na pěstování? Řez a druhy
Magnolia je květní dominanta každé zahrady a pýcha zahrádkářů. Poradíme vám, jak o ni správně pečovat, zda ji stříhat a na co všechno se magnolie využívá.
Jaké nároky na pěstování má celkem nenáročná magnolie?
Původ
Domovinou těchto opadavých i stálezelených keřů a stromů je oblast mírného až tropického pásu Asie a Ameriky. Najdete je v Číně stejně jako v Japonsku, Mexiku nebo Střední a Jižní Americe. Známé a pěstované byly magnolie také pro své léčivé účinky. Na světě existuje na 210 druhů rostlin z čeledi šácholanovité, jež své rodové jméno získaly po francouzském botanikovi Pierre Magnolovi. U nás v tuzemsku lze dlouhodobě pěstovat pouze opadavé druhy magnólií většinou jako nízké keříky nebo i rozložité stromy.
Druhy magnolie
Výběr vhodného druhu šácholanu záleží hlavně na prostoru, který pro něho máte na své zahradě nebo v parku připravený. Keře jsou úspornější na místo a dorůstají nižší výšky. Stromy bývají vzrostlejší s rozsochatou korunou a vyniknou tehdy, když okolo sebe mají volný prostor.
Nejoblíbenějším druhem magnolie je šácholan hvězdovitý, jenž pochází z Japonska. V Evropě se poprvé objevil v 19. století, a u nás až ve dvacátých letech minulého století. Květy voní velmi intenzivní vůní, mají bílou barvu a bývají středně velké.
Mezi nejznámější druhy magnolie u nás patří:
- magnolie hvězdokvětá (Magnolia stellata),
- šácholán velkokvětý (Magnolia grandiflora),
- magnolie Soulangeův (Magnolia soulangiana),
- magnolie vrbolistá (Magnolia salicifolia),
- japonská magnolie (Magnolia kobus),
- magnolie hvězdokvětá (Magnolia stellata).
K populárním magnoliím patří také šácholan liliokvětý se světle purpurovými květy. Alergici jistě uvítají, že jeho květy vůbec nevoní. Na zimu ho je nutné chránit, protože chladno hůře snáší.
Pěstování magnolie
Magnolie (lat. Magnolia) nebo také šácholan může být opadavý nebo stálezelený keř či strom v závislosti na daném druhu. Typické pro magnolii jsou velké květy zbarvené do světle růžové až fialové.
Stanovisko
Šácholan je solitér, který miluje dostatek prostoru okolo sebe, a s tímto je třeba počítat při jeho vysazování:
- Nejlépe vynikne sama v travnaté ploše, má-li za sebou pozadí z jehličnanů.
- Lze je pěstovat v nížinách i pahorkatinách, a to na místě s dostatkem slunce bez přítomnosti větrných nebo mrazových kotlin, kde by jejich květy mohly namrznout.
- V polostínu sice magnólie také roste, ale dřevo vyzrává hůře a také s květy na tom bude podstatně hůře, než kdyby byla umístěna na slunci.
Půda
Půda, v níž se šácholanům bude dobře dařit, by měla být hlinitá, kyprá a dostatečně výživná a vlhká.
Zapomeňte na extrémně vysychavé a vápenaté zeminy. Sice má ráda vláhu a nikoliv tolik, aby v ní její kořeny stály.
Řez magnolie
Strom magnolie nemá rád žádný řez, jelikož se jím narušuje přirozená struktura koruny stromu. Stříhání magnolie tedy není nevyhnutelné. Pokud však některé větve stromu zavazují nebo nevytváří pěknou korunu, můžete je velmi citlivě odříznout, ale ránu je třeba očistit a ošetřit. Pokud možno hlouběji do koruny stromu nezasahujte.
Kdy kvete magnolie
Magnolie kvete během jarních měsíců, závisí na teplotě počasí. Na podzim ji zdobí pěkné zbarvení listů.
Výsadba nových stromů
Stejně jako ovocné stromy, tak i magnolie má ráda prostor, takže si pro ni připravíme prostornou jámu, do níž přidáme kompost nebo rašelinu, aby měla do začátku potřebné množství živin. Počítáme s půdní reakcí mírně kyselou až neutrální. Rostlinu není třeba sázet příliš hluboko.
Po výsadbě ji dobře zalijeme a můžeme i její okolí namulčovat kůrou, sekanou trávou nebo kompostem, čímž se v půdě udrží vlhkost. S příchodem podzimu je vhodné mladé rostliny chránit před nadcházející zimou listím.
Nejvhodnější doba pro výsadbu je březen a duben. Na podzim magnolii sázíme tehdy, kdy je ještě půda teplá. Později pak už ne. Při nákupu rostliny hodně záleží na kvalitě kořenového balu, který by neměl být přeschlý.
Když mladé sazenice koupíme, zkontrolujeme si, jak jsou na tom s větvením. Dlouhé nevětvené výhony zkrátíme nad pupenem, jenž směřuje ven z koruny. Takto řezat můžeme jen mladé stromky. U starších už jen odstraňujeme namrzlé, případně jinak poškozené větve. Vždy je dobré rány natřít štěpařským voskem. Starší exempláře nezmlazujeme řezem, protože velmi těžko obrůstají.
Využití magnolie
Okrasa zahrady
Magnolie je v první řadě nádhernou okrasou každé zahrady. Patří mezi kvetoucí okrasné keře, květiny budou na jaře zdobit vaši zahradu. Zdobí parky, okolí rybníků či skalek. V jarních měsících krásně vyniknou bílé, růžové až fialové květy, později když květiny opadnou zdobí trávník. Na podzim mají magnólie pěkně zbarvené listy, což dodává zahradě opět dominantní charakter.
Léčivé vlastnosti
V čínské medicíně je velmi často využívána kůra magnólie, která po vyluhování v lihu má silné dezinfekční účinky.
Magnolie také pomáhá při léčbě těchto problémů:
- respirační onemocnění,
- bakteriální infekce,
- vysoký krevní tlak,
- ničí rakovinotvorné buňky,
- chrání před tvorbou nádorů.
Z magnolie si můžete uvařit čaj nebo odvar. Velmi oblíbená je magnoliová tinktura, která pomáhá proti horečkám, nadýmání i průjmům. Je také silným lékem v boji proti revmatu.
Prášek z kůry magnólie
Potřebujeme 30 – 50 g sušené kůry z magnolie lékařské. Kůru umeleme v mlýnku na jemný prášek a můžeme preventivně denně užívat přibližně půl malé lžičky. Pomáhá také při léčbě kašle, astmatu a zlepšuje paměť.
Tinktura z magnolie
Suroviny
- 100 – 150 g čerstvých kvetov z magnolie lekárskej,
- 500 – 700 ml liehu (domácej pálenky)
Postup
Květy dáme do uzavíratelné nádoby a zalijeme lihem. Necháme louhovat minimálně 3 týdny, občas zatřeseme. Potom směs přecedíme a uzavřeme.
Použití
Tinktura je vhodná proti stresu, při depresích, PMS či menopauze.
Škůdci a choroby
Kupodivu magnólie nijak netrpí na choroby nebo škůdce. Co jim však nesvědčí, je například nedostatek železa v půdě, což se stává hlavně při přebytku vápníku. Projevuje se to žloutnutím listů. V takovém případě bychom měli do půdy vpravit hnojivo v podobě organických sloučenin železa, může to být i hnojivo určené přímo pro kvetoucí okrasné dřeviny.
V minulosti se doporučovala zelená skalice, která se také jako hnojivo přidávala do půdy. Ovšem je možné doplnit chybějící minerály i postřikem na listy, a to jednou za dva týdny až do té doby, než listy získají přirozenou zelenou barvu.
Keře nebo stromy magnolie jsou ideálním solitérem do zahrady i parků, kde vytvoří zajímavou dominantu, co dělá radost po celý rok.
Zdroj: gardenersworld.com