Rozdíl mezi kytarou a ukulele a jak se naučit hrát na ukulele?

Ukulele, stejně jako kytara, patří do skupiny drnkacích strunných nástrojů. Od kytary se odlišuje především velikostí a počtem strun. Je o něco menší, snáze se přenáší a i pořizovací cena bývá přijatelnější. Ukulele bývá často spojováno s havajskou hudbou.

Ukulele má 4 struny nebo 4 chody po dvou strunách, kytara má strun 6, může jich však mít až 18. Hmatník u ukulele je kratší, díky tomu začátečníkům umožňuje snazší manipulaci prstů. Obdobné je to s těmi, kdo mají prsty kratší. Oba nástroje se liší také zvukem. U kytary je hmatník delší, díky tomu lze zahrát nižší tóny a navíc je větší i její rozsah.

Druhy ukulele

Ukulele nachází své uplatnění v různých hudebních žánrech. Jednotlivé druhy se odlišují nejen velikostí, ale také laděním a možnostmi využiti. Základní dělení je na 4 skupiny – sopránové, koncertní, tenorové a barytonové.

Sopránové ukulele je nejmenší ze všech a vydává typicky vysoký a tenký zvuk. Je vhodné pro začínající hráče. Vzhledem k tomu, že má pražce velmi blízko u sebe, je ideální volbou pro ty, kdo mají užší prsty, nebo pro děti.

Koncertní ukulele vůbec nemusí být používáno jen při hře na koncertech. Je to druhá nejmenší verze. Jeho tělo je o trochu delší a vyloudíte na něj tóny hlasitější a plnější.

Tenorovému ukulele dají přednosti ti, kdo chtějí hrát na nástroj větších rozměrů. Jeho tóny jsou pevnější a širší. Díky většímu hmatníku je vhodnou volbou pro ty, kdo mají ruce větší.

Barytonové ukulele je ze všech druhů největší a svým vzhledem připomíná menší model kytary. Vydává hlubší tóny, jak již vyplývá ze samotného názvu.

Zdroj foto: fongbeerredhot / Shutterstock.com

Tipy pro začátečníky hry na ukulele

Pokud se chcete naučit hrát na ukulele, vyberte si takový design, který se vám bude líbit. Jen tak se k němu budete vždy rádi vracet. Pro začátečníky je vhodnou volbou sopránové ukulele. Vyzkoušejte si různé pozice, ve kterých budete ukulele držet a vyberte si takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat. Pokud budete hrát vsedě, můžete si nástroj pohodlně opřít o nohu. Zkuste na ukulele brnkat, postupně začněte trénovat kombinace různých akordů, změny provádějte pomalu, dopřejte si dostatek času. Můžete se zkusit nahrávat a zpětně poslouchat, ne každý hned dovede, během brnkání, i naslouchat. Poslouchejte dobré hráče, pozorujte je během hry. Pro učení akordů využívejte akordové schéma, to vám ukazuje, kde je potřeba zmáčknout struny pro požadovaný druh akordu. Pro výuku akordů si každý musí najít svůj systém, který mu bude vyhovovat, univerzální návod asi neexistuje. Ideální je vybrat si 2-3 akordy a ty postupně střídat, v různém pořadí. Jakmile se vám daří plynulý přechod, můžete přidat další akord, až se naučíte všechny. Zpočátku je velmi důležité zaměřit se ani ne tak na hru, jako na správné mačkání jednotlivých strun. Pak můžete začít trénovat rytmus a rychlé střídání jednotlivých akordů.

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Jiří Horáček říká

    Jestli tak dobře rozumíte vaření jak mobilu tak manžela lituji.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.