Dublin aneb poznejte krásu srdce zeleného Irska
Kvůli svému počasí Dublin pravděpodobně nikdy nebude volbou milovníků horka a sluníčka. Ovšem pro ty, kteří milují déšť, chlad a přírodu, je Dublin místem, kde by měli strávit svých pár dní klidu.
Toto irské město s bohatou a překvapivě dlouhou historií si pomalu, ale jistě, získalo srdce cestovatelů z celého světa.
Ráj pro nadšence historie
Co se týče kultury a dějin, Dublin má rozhodně hodně co nabídnout. První zmínky o tomto městě sahají až do roku 140 našeho letopočtu, kdy se o něm poprvé zmínil zeměpisec Ptolemaios. Za návštěvu bezpochyby stojí Katedrála svatého Patrika. Dublin se právě díky ní stal cílem zahraničních turistů. Počátek stavby se datuje do roku 1191.
Zajímavé je, že i přesto, že je většina dublinských obyvatel katolické víry, katedrála spadá pod Irskou církev. Malý tip před návštěvou – abyste ušetřili na vstupném, pořiďte si tzv. Dublin pass, neboli městskou legitku, díky které budete mít vstup zdarma. Ušetříte tak šest euro.
Dublinský hrad je osvědčenou klasikou
S historickými tipy ještě zdaleka není konec. Rozhodně nesmíte vynechat nejznámější památku města Dublin, hrad. Říkáte si, že je to vskutku obyčejné? To možná ano, ale celkem jistě stojí za návštěvu. V dnešní době jej také můžete najít pod názvem Dublinský zámek, do jehož podoby byl přestavěn. Z historie se ví, že do roku 1922 fungoval jako sídlo irské vlády a od roku 1938 zde probíhají inaugurace prezidenta. Pokud se rozhodnete toto monumentální místo navštívit, je doporučené si vstupenky rezervovat předem, jelikož zájem o něj každým rokem roste.
Irská národní galerie
Ani milovníci barev a uměleckých kousků nebudou v Dublinu ošizeni. V hlavním městě lze totiž najít Irskou národní galerii, která spravuje nejen irská, ale také evropská díla. Toto umělecké muzeum zde stojí od roku 1854 a je zde k vidění zhruba čtrnáct tisíc uměleckých výtvorů. Na to budete možná potřebovat více než jeden den.
Obdivovat zde můžete díla světoznámého nizozemského malíře Rembrandta, Žena s rukavičkami, či Interiér s postavami. Ve stálé nabídce je také francouzský barokní a též klasicistní malíř Nicolas Poussin nebo anglický umělec William Hogarth, jenž je považován za předchůdce karikatury.
Co se týče vstupu, stálá kolekce je k vidění zdarma. Časově omezené výstavy jsou dostupné za drobný poplatek.
Dublinská ZOO
Co by to bylo za kulturní ráj, kdyby zde nebyla pořádná ZOO. Dublin se jí dokonce může hrdě pyšnit, protože patří mezi nejnavštěvovanější atrakce v Irsku. Její lokace je umístěná na západě hlavního města v parku Phoenix. Její výhodou je bezpochyby velkorysé prostranství. Zvířat zde nenajdete tolik jako například v Praze, ale je zaručeno, že na každé pořádně uvidíte, a dokonce jim možná budete blíž, než byste čekali.
Cena vstupů je přijatelná, dospělý zaplatí 17 euro a lístek pro děti od 3 do 16 let pořídíte za 12,20. Nezapomeňte si s sebou však vzít nějakou tu svačinu. Minimálně sušenku a láhev vody, protože jídlo ve zdejších restauracích by vás mohlo přijít na dvojnásobek ceny vstupenky.
Irsko jako centrum vzdělání
Kdo z vás někdy přemýšlel o studiu v Irsku, zde je vaše šance. V hlavním městě se totiž nachází velice prestižní univerzita Trinity College. Dublin díky ní patří mezi nejlepší univerzitní města v Evropě a samotná škola se řadí ke světoznámé elitě. Připravte si ovšem pár set tisíc stranou. Studium zde totiž přijde na pořádně mastnou sumu.
Pár rad pro nové cestovatele
Pokud patříte mezi občany Evropské unie, pak pro vstup do krajiny nepotřebujete vízum. Co se týče samotné cesty, lety Praha Dublin jsou poměrně časté a bez zbytečných přestupů. Ceny zpátečních letů na poslední chvíli z Prahy se pohybují kolem dvou tisíc korun, při delším plánování vyjdou levněji.
Při honu na letenky se vyplatí sledovat aktuálně velice zajímavé nabídky nízkonákladovek, které se aktuálně doslova předbíhají v tlačení cen směrem dolů. Ubytování tradičně poskytují priváty přes Airbnb, hostely, či B&B.