Pokojovka Dracena: Jak na pěstování a péči?
Dracena je krásná zelená pokojová rostlina, která zveladí každý interiér. Poradíme vám, jak o ni pečovat tak, aby vám nezvadla. Co potřebuje dracena? Vše o péči, zálivce a hnojení.
Pokud jste si koupili domov dračinec (Dracaena) a právě se zabýváte otázkou, jak pečovat o dracenu, vše potřebné pro její pěstování se dozvíte v článku. Pokojová palma dracena je krásnou ozdobou každé domácnosti, do interiéru přináší zeleň a kousek přírody.
Druhy draceny
Mezi nejznámější druhy draceny patří dracena voňavá a lemovaná, ovšem málokdo ví, že na světě existuje víc jak 100 odrůd této rostlinky.
Dracena marginata
Dracena marginata neboli dracena lemovaná je charakteristická svými pevnými listy, jejichž okraje jsou lemovány červenou linkou. Tento druh je ideální do bytu, rozhodně od ní nečekejte, že snese chladné počasí. Dobře se jí bude dařit na polostinném místě.
Dracena fragrans
Tento druh draceny je u nás známý jako dracena voňavá, která taktéž patří mezi pokojovky. Tato dracena je obzvláště oblíbená, její husté a dlouhé listy z ní tvoří nádherně zelenou rostlinu, která v interiéru jen září. Kromě toho nevyžaduje přílišnou péči.
Dracena surculosa
Dracena skvrnitá nebo taky někdy označována pojmem „zlatý prach“ pochází z Afriky a je vyhledávanou rostlinou zejména proto, že je přírodním detoxikantem interiérů – dokáže vyčistit vzduch od nečistot. Pokud této odrůdě dopřejete dostatek čerstvého vzduchu a vláhy, bohatě se vám odmění.
Dracena – pěstování
Draceny jsou specifické rostliny, které vyžadují specifickou péči. A jak na správné pěstování draceny?
Co se týká péče o dracenu, tak ta závisí na vhodně zvoleném typu květináče. Ten by měl mít drenážní otvory, díky nimž bude mít rostlina dostatek vláhy i tehdy, když ji prostě zapomenete zalít. Nezapomeňte také na správnou velikost, která se odvíjí od kořenů draceny – měl by přesahovat o třetinu nad velikostí kořenů.
Kde pěstovat dracenu?
Jestliže se chcete těšit z prospívající draceny, postavte ji tam, kde bude mít dostatek jasného světla, ovšem vyhněte se přímému slunečnímu záření, na které jsou draceny háklivé. Mohlo by dojít ke spálení listů. Kromě toho draceny vyžadují dostatek vody a nemají rády chladná místa. Jestliže tedy dodržíte tyto základní podmínky, pěstování draceny už pro vás nebude zlým snem.
Množení
Dracenu si můžete vypěstovat i sami, stačí vědět, jak na správné množení draceny. Nejideálnější způsobem je množení pomocí deseticentimetrových kmínkových řízků. Tyto řízky zapíchněte do substrátu, kde vám jednoduše zakoření.
Na množení draceny můžete jít také způsobem, kdy uříznete její vrcholek a vložíte ho do vody zakořenit. Ovšem tady je třeba trpělivosti, protože první kořeny se objevují až po čtvrt roce.
Zalévání
Největší otázkou týkající se zálivky je, jak často zalévat dracenu, aby prosperovala. Pamatujte si, že dracena potřebuje vláhu, ale nesnáší mnoho vody. Zásadní pro ni je vlhkost vzduchu. Pravidelná zálivka je samozřejmostí, ideálně dvakrát do týdne, ovšem pozor na přemokření, což vám prozradí svěšené listy draceny.
Co s přelitou dracenou?
Přelili jste dracenu a nevíte, co s ní? Zřejmě vás zklameme, ale s přelitou dracenou už nic moc nenaděláte, její kořeny jsou totiž velmi náchylné k hnilobě, takže ani naprosté vyschnutí substráty téměř v žádném případě nepomůže. Abyste se tomuto vyvarovali, stačí dát do spodní části květináče keramzit, právě ten rostlinu ochrání.
Hnojení
Dracena (dracaena) nevyžaduje speciální typ hnojiva, pokud má kvalitní substrát. Nejvhodnější substrát pro dracenu je rašelinový substrát, který je bohatý na humus, stačí ji pak přihnojit jednou za 14 dní klasickým hnojivem pro pokojovky. V zimních měsících hnojení omezte na jednou za měsíc. Hnojivo na draceny tedy nemusíte shánět, postačí vám i to klasické na pokojovky, co máte doma.
Péče o dracenu
Pokud se draceně daří tak dobře, že vám začala přerůstat, je na čase ji zastřihnout buď na stonku, nebo na kmínku, to už záleží na vás. Všímejte si také barvy listů, žloutnutí listů draceny je projevem, že rostlina požaduje více vlhkosti. Péče o dracenu také zahrnuje její přesazení, které provádějte jednou za dva roky na začátku jara.
Je dracena jedovatá?
Ačkoliv je dracena jedovatá, pro člověka nebezpečná není, pokud tedy nesní hned několik jejich listů nebo nepřijde do kontaktu s její šťávou. Ovšem velkým nebezpečím je pro malá zvířata, psi i kočky, kteří listy rádi okusují. Dracena je jedovatá pro malá zvířata.
Dracena – škůdci
Choroby draceny jsou způsobeny nesprávnou péčí. Nejčastější nemoci draceny, se kterými se běžně setkáváme jsou:
- žluté listy – příliš suchý vzduch,
- bílé skvrny – rostlina je vystavena ostrému slunci,
- hnědé špičky – nedostatečná vlhkost,
- hnědé listy – nedostatečná zálivka a hnojivo,
- hniloba kořenů – nadměrná zálivka.
Mezi nejčastější škůdce draceny patří červci, kteří se vyznačují bílými vatovými chomáčky. Při napadení tímto škůdcem rostlinu dejte do „izolace“ a ideálně použijte chemický postřik. Na roztoče vyznačující se zase tečkami a pavučinkami platí pořádná sprcha nebo mýdlový postřik.
Dracena dorůstá poměrně do větších rozměrů, pokud ovšem disponujete maličkým interiérem, který nechcete zbytečně plnit velkými rostlinami, existuje i drátěná venkovní, kterou můžete mít například na balkoně či terase.
Zdroj: houseplantcentral.com, gardenerspath.com
Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.