Stálezelený cypřiš ker – Je vhodný do zahrad i do květináče

Cypřiš se pěstuje jako stálezelený strom nebo keř, který můžete znát z parků či zahrad, kde tvoří živý plot. Poradíme vám, jak cypřiš správně pěstovat, jaké jsou jeho léčivé účinky.

Mnozí z nás ho můžete znát jako vzrostlý jehličnatý strom, nebo také jako okrasný keř. V českých krajinách se vyskytuje v zahradách a okolí domů, ale také v městských parcích a zámeckých zahradách.Nebo si prostě žije svým vlastním životem jen tak ve volné přírodě.

Jedná se o dřevinu, která zanechává po celý rok zelenou barvu. Díky plodům, které mají podobu šišek, můžeme rozpoznat nezaměnitelnou vůni. Cypřiš jako takový není sám jediného druhu. Existuje hned několik odrůd z rodu cypřišovitých. Často jeho druhy můžeme vídat v okolí Středomoří nebo v jiných teplých oblastech, které mu vyhovují.

Cypřiš (Cupressus) patří mezi jehličnaté keře nebo stromy, které jsou stálezelené. Vyskytuje se především v teplých oblastech, známé jsou jeho husté stálezelené porosty například v Toskánsku (toskánský cypřiš). Strom cypřiš je velmi aromatický, v jeho blízkosti ucítíte jeho typickou vůni, která se rozléhá okolím.

Keře a stromy cypřiše můžete vypěstovat několika způsoby.

  • Nejčastěji však můžeme vysít semínka nebo zasadit již hotové výhonky.
  • Pokud se rozhodneme pro variantu setí, můžeme tento jednoduchý způsob utvořit z pohodlí domova.
  • Bude nám stačit pouze větší květník a vhodná zemina. Využít také můžeme skleník.
  • Cypřiš při takovém pěstování vyžaduje teplo a dostatek vláhy.

Při sázení sazenic je třeba dbát na to, aby se nám kořínky rostlin dotýkaly. Tak dosáhneme toho, že náš plot bude pěkně hustý a tvarovaný.

cypřiš živý plot
Zdroj foto: Darryl Brooks / Shutterstock.com

Péče

Nesmíme také zapomenout na údržbu. Pokud chceme, aby se plotu dařilo, je potřeba se o něj starat zastřihováním a zaléváním. Cypřiš nemá rád sucho, daří se mu spíše ve vlhčím prostředí. Stříhání je důležité jak pro estetičnost, tak i pro to, aby nám udržel svou zelenou barvu po celý rok.

Je zajímavé, že dřevina si zanechává stále svou, tak krásně zelenou barvu. Je to dáno tím, že si dokáže udržet dávku vody po hodně dlouhou dobu. Proto se mu tak daří ve volné přírodě a v parcích.

Využití v zahradě

Nejčastěji můžeme vidět krásně zelené keře, které zdobí zahradu, chalupu a okolí domu. Nestává se pravidlem, že v zahradě najdeme jen jeden strom či keř. Mnohem častěji nacházíme spíše skupinu keřů, které dostávají různé tvary. Tím spíše pak je cypřiš využíván jako živý plot. O ten je však potřeba se starat. Lépe řečeno zastřihávat do určitého tvaru, aby se krásně hodil k charakteristice domu a zahrady.

Cypřiš – živý plot

Cypřiš jako živý plot plní i svou určitou funkci. Nejenže svým vzhledem a perfektním zastřižením dodává zahradě estetičnost, ale poskytuje i určitou ochranu a soukromí. Hustě vysazený plot nám může bránit před nakukováním otravných sousedů, což bývá občas nepříjemné. Také ale vytváří stín a vláhu, pokud je plot již vzrostlejší. Někoho možná překvapí, že takový plot z živých dřevin téměř dokonale zabraňuje hluku. Tedy perfektní příležitost, jak zabránit hluku a prachu při domu u prašné silnice.

Pokojový cypřišek 

Cypřiš byl také vyšlechtěn, aby se mohl pěstovat i v bytě. Skvělou vlastností této rostliny je to, že váš dům provoní svěží vůní s nádechem citrónu.

Cypřišky se používají také jako solitéry, vytvarovat si z nich však můžete i bonsaj, jelikož rostou relativně pomalu. Jejich pěstování se opravdu nebojte, je to nenáročná rostlina, která nepotřebuje žádnou speciální péči. Pečovat o tento keř dokáží i začátečníci.

Zdroj foto: LARISA ILINA / Shutterstock.com

Pokud jste se rozhodli pěstovat cypřiš v květináči, nejdůležitější při pěstování této rostliny je pravidelná zálivka. Během zimních měsíců můžete zalévání omezit a zalévat méně intenzivně. Obecné pravidlo, jak často zalévat neexistuje, proto vždy kontrolujte prstem substrát, ne však jen na povrchu, ale alespoň 2 cm do hloubky. Substrát by měl být mírně vlhký, nikdy však přelitý či úplně vyschlý.

SKVĚLÝ TIP: Cypřiš je přírodní čistička vzduchu, pokud si ho pořídíte, zbaví vzduch ve vašem bytě škodlivin a bakterií.

Pokud patříte mezi lidi trpící alergiemi, nemusíte se obávat, tento keř je vhodný i pro alergiky.

Cypřiš a jeho účinky

Již v minulosti se vypříš využíval pro léčebné účely, vyráběly se z něj éterické oleje a využíval se také při různých obřadních rituálech.

Věděli jste, že v Egyptě je cypřiš považován za posvátný strom?

Listy tohoto keře jsou velmi oblíbené i v boji proti hmyzu díky jejich silnému aroma odpuzují různé druhy. Větvičky se dokonce používaly jako odvar na vlasy, stačí k nim přidat trochu octa a vlasy zůstanou zdravé, silné a zvýrazní krásnou barvu.

K čemu se využívá cypřiš v současnosti? Dnes má široké využití zejména v kosmetice, má chladivé a antibakteriální účinky. Pleťová voda z tohoto stromu je určena hlavně pro mastnou pleť, kterou příjemně osvěží a stáhne póry. Rovněž se z něj vyrábějí deodoranty, protože látka obsažená v tomto keři pomáhá proti nadměrnému pocení.

Jeho silná vůně má podobné účinky jako levandule, uklidňuje, působí proti stresu, snižuje psychické napětí. Je také skvělým pomocníkem v boji se silnou, bolestivou a nepravidelnou menstruací, také pomáhá při PMS a hemeroidech.

Ať už se vám zalíbilo pěstovat cypřiš jako okrasný keř, nebo jako živý plot, s jeho stálezelenou barvou a pronikavou vůní budete spokojeni po celý rok.

Zdroj: gardender.com, medindia.net

Zdroj: gardender.com, medindia.net

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.