Calathea – Jak ji pěstovat a oblíbené druhy pokojovky

Calathea neboli kalátea je velmi zajímavá a netradiční pokojová rostlina. Dokonce bývá nazývána paví rostlinou, to z toho důvodu, že listy rostliny Calathea jsou velmi ozdobné.

Podobají se pavímu ocasu, hlavně svou kresbou a stavbou. Krásně tak ozdobí všechny interiéry.

O rostlině Calathea

Calathea má mnoho rozmanitých druhů, jež se liší barvami i vzhledem. Skvěle se hodí do interiéru, jejich vzhled je totiž velmi zajímavý, zároveň však nenaruší celkový dojem. Výhodou je, že se dají dobře kombinovat s ostatními rostlinami, například dracénami či fíkusy, které taky patří mezi oblíbené pokojovky.

Druhy Calathea

Mezi nejoblíbenější druhy patří Calathea zebrina, ta je nejznámější, pyšní se světle zelenou kresbou na listech. Dalším druhem je Calathea roseopicta, která nabízí mnoho barevných variant. Jednotlivé varianty mohou mít například bílé okraje listů, či naopak světlý střed se zeleným okrajem. Pořídit si však můžete například také:

  • Calathea orbifolia,
  • Calathea musaica,
  • Calathea crocata,
  • Calathea makoyana,
  • Calathea magicstar,
  • Calathea rufibarba a mnoho dalších. 

Většinou dosahuje rostlina 65-75 cm, listy dorostou až 30 cm, jsou tedy velmi výrazné, proto jsou tak oblíbené pro svou zdobnost.

Pěstování Calathea

Tato rostlina kvete od konce května až do poloviny srpna. Její květy jsou uspořádány buď na stoncích, či v paždí listů. Nabízí mnoho různých barev květů. Od bílé, přes žlutou až k fialové, navíc se barvy také kombinují.

Calathea
Zdroj foto: Firn / Shutterstock.com

Péče o calatheu

Je důležité zmínit, že je calathea rostlina, která si žádá stinné až polostinné místo, kde by měla mít běžnou pokojovou teplotu a vyšší vzdušnou vlhkost. Rozhodně se pro ni nehodí jižní ani západní okno. Ani jiná místa, kde hrozí přímé slunečné záření nejsou vhodná.

Pokud zvolíte příliš tmavé stanoviště, budou listy méně výrazné z důvodu nedostatku světla. Dále by rostlina neměla být v průvanu, je totiž velmi citlivá. Teplota by se měla přes den pohybovat kolem 20 °C, v noci by pak neměla klesnout pod 16 °C.

Zálivka

Půda by měla být neustále lehce vlhká, k zálivce je vhodná odstátá voda. Dále byste měli věnovat pozornost také pravidelnému rosení. Rostlina totiž špatně snáší suchý vzduch. U této rostliny hnědnutí listů znamená nedostatečné rosení, případně mohou listy také žloutnout. Pokud ani pravidelné rosení nestačí, pořiďte odpařovač či misku s vodou, do které rostlinu postavíte, aby měla dostatečnou vlhkost.

Pokud chcete předejít tvorbě bílých skvrn na listech rostliny, používejte k zalévání převařenou vodu, případně dešťovou. Calathea je totiž citlivá na obsah vápníku. pokud tedy máte tvrdou vodu, může dojít ke slábnutí rostliny a tvorbě bílých skvrn.

Hnojení Calathea

Calathea je poměrně skromná, hnojení přímo nevyžaduje. Stačí dobře zásobená půda živinami. Pokud jí chcete přilepšit, můžete v období od března do srpna lehce přihnojovat. To znamená, že do zálivky můžete jednou za týden přidat hnojivo pro pokojové rostliny okrasné listem.

Přesazování Calathea

Vzhledem k tomu, že se rostlina dobře rozrůstá, je vhodné ji přesadit každé jaro či ob rok. Můžete rozdělit trsy, díky čemuž rostlinu snadno rozmnožíte. Substrát byste měli volit humózní, případně směs přímo určenou pro pokojové rostliny. Vhodná je také listovka s kůrovým kompostem.

Rozmnožování

Rozmnožování Calathea je velmi jednoduché. Při přesazování stačí oddělit si část rostliny i s kořeny a zasadit ji do samostatné nádoby. Případně se dá rozmnožit i pomocí stonků, které necháte zakořenit. Pokud byste toužili po větší zábavě s množením této rostliny, můžete využít také semena, to je však poněkud náročnější způsob.

Zajímavost o Calathea

Tato rostlinka je zajímavá tím, že vždy večer uzavírá své listy vzpřímením. Nemusíte se tak bát, pokud po tom, co si květinu přinesete domů, bude večer vypadat že uvadá. Jedná se o normální proces, rostlina se tak chystá na noc, a ráno se opět rozkošatí.

Calathea patří mezi poměrně nenáročné pokojovky. Je zajímavá svými listy, její vzhled je netradiční. Mnohdy bývá nazývána také jako modlicí květina. To z toho důvodu, že sevřené listy vypadají jako ruce, které jsou složené k modlitbě.Zdroj: ambius.com


Tipy na další oblíbené rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.