Břečťan – Jak na Pěstování, množení, účinky a využití
O tom, že je břečťan jedovatý, ví většina, málokdo však ví, že je i léčivý. Prohlédněte si, jak břečťan pěstovat, množit, jaké má účinky na zdraví a jaké jsou výhody živého plotu.
O rostlině Břečťan
Keltové ho uctívali, zdobili se jím bohové i svatebčané. Břečťan (Hedera) je léčivý, dokonce čistí ovzduší od benzenu, a to velmi rychle: během jediného dne pohltí až 90 % škodlivin. Přesto jsou zahrádkáři, kteří ho na svém pozemku nechtějí, protože je jedovatý a těžko se likviduje.
Břečťan (Hedera helix) není invazivní, jen dominantní. Dokáže růst v podmínkách, kde se mnoha rostlinám nedaří – ve stínu. Obroste cokoliv, co mu dáte za oporu, bude se pnout po domě (pokud nemá příliš hladké zdi), po stromech i po zemi. Z obyčejného drátěného plotu dokáže vytvořit neprostupný živý plot. Proč a jak ho pěstovat?
Druhy břečťanu
Nejznámější druhy břečťanu:
- břečťan popínavý,
- kanářský břečťan,
- břečťan kavkazský,
- kolchický břečťan,
- břečťan perský.
Pěstování břečťanu na zahradě
Břečťan (Hedera) je opravdu nenáročná rostlina, nejlépe se jí ale daří v polostínu a na chladnějších místech. Poroste vám i na severní straně domu. Tato rostlina má ráda stále vlhkou zeminu, pozor ale na přemokření, to jí nedělá dobře. Pokud jde o hnojení, můžete břečťan přihnojovat jednou za měsíc v období od dubna do září, ale není to vyloženě nutné. Naopak úplně vynechte hnojení 6 – 8 týdnů po přesazení. Rozvětvení břečťanu docílíte tím, že budete zaštipovat mladé výhonky plazící se vzhůru po podpoře.
Vhodné podmínky pro pěstování břečťanu:
- Půda: Břečťan má v oblibě propustnou až mírně zásaditou půdu, avšak je nenáročnou rostlinou, které se daří i v kyselejší půdě.
- Hnojení: Hnojení není pro rostlinu životně důležité, pokud ji však pohnojíte, dosáhnete rychlejšího růstu a zelenějších listů. Vhodný čas na hnojení je během roku od jarních měsíců do září.
- Světlo: Břečťanu se nejvíce daří ve stínu až v polostínu, dokáže se přizpůsobit i slunečnímu stanovišti, které ho však obírá o sytě zelenou barvu listů. Často se využívá v zahradách k vytvoření stínu, neboť dokáže rychle zaplnit prostor či konstrukci, ke které jej vysadíme.
- Voda: Břečťan nemá rád dlouhodobě promočenou vodu. Mladé rostliny je třeba pravidelně zalévat, dokud se jim nevytvoří pevnější kořenový systém. Starší rostliny břečťanu si vystačí s přirozenými srážkami v našich oblastech a jsou odolné i vůči krátkodobému suchu.
Kdy zasadit břečťan
Nejvhodnějším obdobím pro výsadbu břečťanu jsou jarní měsíce, kdy se venku oteplí a podmínky dovolují sázet do půdy. Pokud ho chceme pěstovat v truhlících či závěsných květináčích, vysazovat jej můžeme prakticky během celého roku, vyhnout bychom se měli jen zimním měsícům a horku v létě.
Břečťan v bytě – péče
Popínavý břečťan můžete také pěstovat v bytě, tedy ve vnitřních prostorách jako pokojovou rostlinu. Břečťan pokojový je stálozelenou rostlinou, která je velmi oblíbená, protože čistí vzduch v místnosti.
Je břečťan jedovatý?
Celá rostlina břečťanu je jedovatá, nejvíce však jeho plody. Mezi hlavní příznaky otravy patří žaludeční problémy a zvýšená teplota. V případě podezření na požití břečťanu vyhledejte lékaře. Pozor byste měli dát zejména tam, kde jsou malé děti, které si mohou bobulové plody břečťanu natrhat.
Rozmnožování břečťanu
Rozmnožování břečťanu je opravdu jednoduchou záležitostí. Postačí nám ustřihnout kořenové úponky či odříznout stonkové odřezy. Tyto získané části zasadíme do nového květináče s novým substrátem a pravidelně zaléváme, dokdy se rostlina nechytí. Do jednoho květináče můžeme zasadit po 2 až 5 kusech odřezků. Po dvou až třech týdnech by měl mít břečťan vybudovaný pevnější kořenový systém a můžeme jej přesadit.
Zdravotní účinky břečťanu
Přestože jsou čerstvé listy a plody toxické, v léčitelství se užívá snad od nepaměti. Podporuje léčbu astmatu, chronických bronchitid i zánětů dýchacích cest. Extrakt z břečťanu vám uleví i při chřipce či angíně, navíc už je prokázáno, že má antioxidační účinky, takže celkově posiluje imunitu.
Obklad z drcených listů břečťanu působí protizánětlivě a odstraňuje otoky. Mast zklidňuje popáleniny i bolest svalů.
I když ho nevyužijete jako léčivou bylinu, má i další vlastnosti, proč stojí za pěstování. Břečťan popínavý vám zateplí starý kamenný či cihlový dům, pokud ho vysadíte ke zdi. Vytvoří krásná romantická zákoutí a také žádané soukromí, jestliže ho necháte pnout po konstrukci pergoly. Velmi se hodí do koncepce anglické zahrady a poskytne útočiště ptákům, kteří v něm mají ideální podmínky pro hnízdění.
Živý plot z břečťanu
Pokud potřebuje ve vaší zahradě či u domu skrýt nepěknou zeď, oddělit část zahrady či vypěstovat živý plot, pak je břečťan popínavý ideální volbou. Nemusíte mu stavět žádné opěrné konstrukce, svoji cestu po zdi si najde sám.
Stěny domů a omítky dokonce ochrání před nepříznivým počasím, jelikož sníh či déšť padají dolů po listech a nedostanou se až ke stěně. Výhodou je také tepelná izolace. Třeba si však dát pozor, aby se břečťan popínavý nedostal na střechu ke tašce, protože ji může poškodit a pozdvihovat.
Pokud vás myšlenka živého plotu zaujala, mezi další oblíbené rostliny, které se používají při výsadbě živého plotu patří také bobkovišeň, tuja, tis, ptačí zob či habr. Jestliže se vám stěna z břečťanu popínavého líbí, avšak bojíte se, že se břečťan příliš rozroste, dnes už existuje i umělý břečťan, ze kterého si také vytvoříte vkusný „umělý živý plot“.
Pokud milujete romantická místa obrostlá zelení, živý plot z břečťanu a obrostlé zdi si oblíbíte.
Zdroj: gardeningknowhow.com, sundaygardener.co.uk