Co pomáha na angínu a jak se jí rychle zbavit?
Angína je nepříjemné zánětlivé onemocnění vyskytující se nejčastěji u dětí, občas u dospělých. Co pomáhá na angínu? Co jíst a dělat, když vás postihl tento bolestivý zánět mandlí?
Co je angína?
Angína (tonzilitida) – jedná se o akutní zánět mandlí přenášející se kapénkovou infekcí. Její inkubační doba jsou 2-4 dny. Nejčastější příčinou bývají bakterie rodu Streptococcus. Mezi další pak patří stafylokok nebo pneumokok.
Na angínu jsou náchylnější osoby, které mají oslabenou imunitu. Pokud je ihned zahájena léčba, nemocný přestává být nakažlivý do dvou dnů, jestliže angína není léčená vhodnými prostředky, může ji přenášet dokonce po dobu 14 dnů. Nebude-li angína léčena, může způsobovat závažné zdravotní komplikace. Patří mezi ně revmatická horečka (akutní zánětlivé onemocnění), která postihuje klouby, mozek, srdce nebo kůži.
Věděli jste, že angína se dělí na tzv. angínu v létě a zimní angínu? Letní angína se vyskytuje mnohem častěji.
Příznaky angíny
Mezi nejčastější příznaky se řadí silná bolest během polykání, zduření uzlin v oblasti krku a na mandlích se vytváří bělavý povrch, mnohdy i čepy – výčnělky obsahující hnis, hlen nebo samotné bakterie. Ve většině případů bývají tyto základní příznaky doprovázeny zimnicí a teplotou. Postižená osoba cítí únavu, u malých dětí se často objevuje také nechutenství, někdy dokonce zvracení. Díky zduřenému krku se nemocnému hůře mluví a samozřejmě polyká.
Angína je nakažlivá, jedná se o infekční onemocnění. Přenáší se kapičkami, takže ji můžete od nakaženého člověka chytit pokud ve vaší blízkosti kýchá, kašle, pokud se dotýká stejných předmětů. Příznaky se projevují povětšinou do 3 dnů.
Inkubační doba je 1 až 3 dny. Jakmile se postižený začne léčit antibiotiky, infekčnost končí po 24 až 48 hodinách. Pokud by se však nemocný neléčil, infekční může být i jeden dva týdny.
Akutní angína, taková, která měla velmi rychlý nástup trvá přibližně 4-5 dní, ale v těžších případech to může být i do 2 týdnů. Existuje však také chronická angína, která přetrvává dlouhodobě, člověk je stále unavený, cítí tlak a nepříjemný pocit na mandlích a typický zápach z úst.
Hrdlo postiženého je červené. Mandle a jejich okolí bývají oteklé. Může na nich být také bílý povlak nebo bílé tečky.
Hlavní příznaky angíny můžeme tedy shrnout následovně:
- silné bolesti v krku,
- otok v hltanu a na mandlích,
- zápach z úst,
- bílý povlak v ústech, v okolí mandlí,
- velká bolest při polykání,
- chrapotý hlas,
- zvýšená až vysoká teplota,
- bolesti hlavy, únava,
- bolesti sáňky i uzlin,
- nechutenství, bolest břicha, zvracení.
Léčba angíny
Nejdůležitějším základem jsou antibiotika, která předepisuje lékař. Někdy může, kromě klasického vyšetření, provést i výtěr z krku nebo odběr krve. V případě užívání antibiotik bychom měli pamatovat zároveň i na probiotika, ta ochrání mikroflóru ve střevech. Nemocnému je potřeba podávat dostatek tekutin. Ideální volbou jsou bylinné čaje s obsahem šalvěje, heřmánku či řepíku. Důležitý je i odpočinek a spánek. Proti bolesti v krku mohou být účinnými pomocníky pastilky, spreje nebo kloktadla nabízející antiseptické (desinfekční) účinky, které zároveň pomáhají ulevovat od bolesti. Pro zklidněná a zvlhčení v oblasti krku jsou účinným pomocníkem šalvějové pastilky.
Nejdůležitější je nasadit antibiotika, která účinně bojují s infekcí. Dále je vhodné si pořídit léky na zmírnění bolesti v krku, je na vás zda si vyberete kloktadlo, roztok na inhalaci, pastilky nebo ústní sprej, které jsou v lékárnách volně dostupné.
Angína doslova miluje teplo, takže rozhodně si krk nezabalujte do šál a nevytvářejte vhodné podmínky pro množení bakterií a virů. Vhodný je studený obklad. Co se týče pitného režimu, pijte vlažné nápoje, nikdy ne ledové, vynechejte i horký čaj.
Jídelníček by měl obsahovat velké množství ovoce a zeleniny, které tělu dodají potřebné vitamíny a minerály a podpoří imunitu. Jestliže se nemocnému hůře polyká, nabídneme mu stravu kašovitou – kaše, smoothie, ovocné pyré.
Domácí podpůrné prostředky
Mezi účinné domácí pomocníky patří Priessnitzův zábal, pomáhá mírnit bolest a snižuje otok v oblasti krku. Tvoří jej tři vrstvy – na krk se přiloží mokrý studený obklad, překryjeme jej igelitem, který slouží jako izolující vrstva a poslední vrstvu tvoří suchý obklad (šátek, plena). Jako kloktadlo můžeme připravit bylinný výluh ze směsi řepíku, šalvěje a heřmánku a nemocného necháme kloktat alespoň 3x denně. Chceme-li hrdlo svlažit zmrzlinou, nepoužíváme takovou, která má mléčný základ. Mléko podporuje produkci hlenu a hnisu. Ideální volbou jsou ovocné dřeně. Nedáváme je však příliš často, mohly by naopak uškodit.
Pokud vás zastihla akutní angína, dopřejte si spoustu spánku a odpočinku. Bez toho se vaše tělo nezotaví a nebude vláda bojovat s infekcí. Dodržujte také pitný režim a vhodnou léčbu.
Přejeme rychlé uzdravení.
Zdroj: mayoclinic.org
Zajímá vás také