Jak vybrat domácí alkohol tester a co si všímat při nákupu?
Při výběru alkohol testeru si všímejte jeho spolehlivosti a přesnosti. Jak se v nich tedy zorientovat, abyste měli jistotu, že ten, který si koupíte, bude opravdu spolehlivý?
Alkohol tester, stejně jako jiné zboží, vybíráme v souladu s tím, k čemu ho potřebujeme. Stačí vám jen orientační zkouška, jestli včerejší mejdan nemá ve vaší krvi ještě stále dozvuky, nebo potřebujete přesné stanovení množství alkoholu v krvi pro profesionální využití? Podívejte se, co všechno u testerů na alkohol sledovat.
Co by měl umět alkohol tester
Není to asi překvapivá informace, ale zásadní funkcí alkohol testeru je měření přítomnosti alkoholu v krvi. To je vlastně jediná jeho funkce, nic jiného umět nemusí. Ale aby byly údaje z testeru dál použitelné, musí tester splňovat zásadní vlastnosti:
- spolehlivost
- kalibrovatelnost
- stabilita
- druh senzoru
Právě podle těchto parametrů se dá určit jak kvalitní a “profi” daný alkohol tester je. Pokud chcete nasednout do auta a řídit pro prohýřené noci, noste alkohol tester vždy u sebe a přesvědčte se, zda jste opravdu střízlivý a neohrozíte své okolí.
Žádoucí vlastnosti alkohol testeru
Spolehlivost a kalibrovatelnost. Tuto vlastnost není nutné vysvětlovat. Prostě, pokud mi tester ukáže po měření nulu, musím mít jistotu, že v krvi skutečně žádný alkohol není. Zkontrolujte si, jestli má přístroj kalibraci nastavenou z důvěryhodné laboratoře (ideální je tuzemská firma, kde se dá kalibrace ověřit). Také je nutná možnost nechat alkohol tester kalibrovat opakovaně. Pokud to daný model neumožňuje, o koupi ani nepřemýšlejte. Informaci o možné opakované kalibraci by měl mít tester vždy uvedenou v parametrech.
Stabilita. Jestliže alkohol tester projde kalibrací, měl by i po několik měsíců umět přesně měřit přítomnost alkoholu v krvi. Jestliže po několika dnech dochází k nepřesným měřením, je to problém. Vždy je to problém přístroje, nikoliv špatně provedené kalibrace.
Senzory. V alkohol testerech se používají buď polovodičové nebo elektrochemické senzory. Protože se od těch polovodičových už ustupuje kvůli jejich nepřesnosti, vsaďte rovnou na elektrochemický. Ten už v podstatě přímo zaručuje spolehlivost i stabilitu přístroje.
Základní druhy alkohol testerů
Ze všeho nejdříve se zaměříme na typ testeru. Na trhu najdeme dva typy alkohol testerů:
- s polovodičovým čidlem,
- s elektrochemickým čidlem.
Alkohol testery s polovodičovým čidlem jsou levnější, ale také se s nimi hůře manipuluje a mají největší odchylku v přesnosti měření. Dostačující mohou být jen v případě, že si chcete orientační dechovou zkoušku na alkohol udělat nárazově a alkohol tester jinak využívat nebudete.
Testery s polovodičovým čidlem se musejí nahřát, aby fungovaly, a to na 300 stupňů celsia. Pokud přístroji budou slábnout baterky, také se to může odrazit na výsledku nehledě na to, že tento typ testeru reaguje i na jiné chemické látky než jen na alkohol. Výsledek může být zkreslený v případě, že jste si zapálili cigaretu, žvýkali jste žvýkačku nebo si čistili zuby.
Spolehlivější varianta
Pokud tedy chcete mít jistotu co nejpřesnějšího měření, investujte raději do testeru s elektrochemickým čidlem. Mimochodem tyto typy testerů využívá i policie. Ještě do nedávna šlo o téměř nedostupné testery, protože jejich cena byla pro běžného uživatele příliš vysoká, to dnes už ale neplatí, a i když je cena v porovnání s testerem s polovodičovým čidlem o něco vyšší, stále si jej může dovolit asi každý.
Navíc pokud budete tester používat pravidelně, určitě se budete chtít spolehnout na výsledek. Testery s elektrochemickým čidlem navíc reagují skutečně jen na alkohol a nemusí se před použitím nijak zahřívat. Takže fouknete a jedete. Tedy pokud nenadýcháte.
Nutná kalibrace alkohol testerů
Alkohol testery samozřejmě nejsou nesmrtelné a i ony, stejně jako ostatní druhy zboží, podléhají opotřebení. To ale u přístrojů, které nám mají měřit s co největší přesností, není úplně dobrá zpráva.
U alkohol testerů by se tak měla provádět takzvaná kalibrace, tedy proces, během něhož je tester nastaven do původního stavu. Pak jede zase jak má úplně od začátku a není nutné kupovat tester úplně nový. Kalibrace se provádějí v kalibračních laboratořích, a když ji potřebujete provést, měli byste se obrátit na výrobce testeru. Taková kalibrace taky něco stojí, a proto ještě před nákupem zvažte, jak často budete muset tester nechat kalibrovat.
U testerů s polovodičovým čidlem je nutná kalibrace už po 400 měřeních, u testerů s elektrochemickým čidlem je to o poznání více, tam je nutná kalibrace asi po 300 000 měřeních. V tomto případě bude samozřejmě rozhodovat zejména to, jak často budete tester používat.
Důležité je také napájení testeru, většina přístrojů funguje na tužkové baterie, jiné ale mohou mít zabudovaný integrovaný akumulátor. V tom případě se tester dobíjí buď přes autobaterii, nebo přes počítač.
Pamatujte, nikdy nesedejte za volant, pokud si nejste jisti, že jste skutečně střízliví. Chráníte tak nejen sebe, ale i jiné rodiny.
Šťastnou cestu bez alkoholu!
Zdroj: webmd.com