Alarm aneb jak vybrat poplašný systém do svého domu?
Doba je dnes všelijaká. I když jde výzkum a moderní technologie neustále dopředu, zloději existují pořád. Navíc jsou čím dál tím vynalézavější a také agresivnější.
Už se nebojí přelézt vysoký plot a bez větších problémů se vloupat přímo do rodinného domu. Pokud nechcete být svědky takového scénáře i u vás doma, pak byste měli zauvažovat nad pořízením domovního alarmu. Který alarm si ovšem vybrat?
Jaký bude způsob připojení alarmu?
První věcí, co byste si měli před koupí domovního alarmu ujasnit, je způsob jeho připojení. Existují totiž drátové i bezdrátové domovní alarmy. Alarm připojený kabelem je vhodný do komplexního zabezpečovacího systému, u něhož přesně víte, kde budou jednotlivé prvky umístěny. Protože musí být tento domovní alarm připojený na kabel, je lepší o jeho instalaci uvažovat už ve fázi výstavby či rekonstrukce rodinného domu. Tím pádem se vyhnete pracnému osekávání zdí a tahání kabelů.
Bezdrátové alarmy oproti svým konkurentům potřebují k provozu pouze baterii. Komunikace mezi jednotlivými prvky zabezpečení je prováděna bezdrátově, což umožňuje libovolné přemisťování konkrétních zařízení. GSM alarm může mít dosah až 80 metrů. Bezdrátový alarm také můžete bez větších problémů instalovat i do kompletně zařízené nemovitosti. K jeho instalaci totiž není třeba cokoliv řezat nebo sekat. Na druhou stranu je pořizovací cena o něco vyšší, než je tomu u drátové varianty.
Domovní alarm netvoří pouze jeden prvek
Alarm do domu nepředstavuje pouze jedno nebo dvě oddělená zařízení, ale skrývá se v něm hned několik prvků zabezpečovacího systému.
Mezi ty vůbec nejdůležitější součásti patří:
- siréna,
- pohybová čidla,
- magnetické detektory,
- hlásiče.
Bez nich nebude domovní alarm nikdy tak efektivní, jak by mohl být.
Siréna je velice nenápadný prvek umístěný na zdi nebo na venkovní straně domu. Jakmile přijme signál, začne houkat dost výrazným tónem, což zloděje nepochybně vystraší. Kromě toho tím přilákáte pozornost sousedů, kteří mohou zavolat policii a tím ochránit váš majetek. Pokud však bydlíte na osamocené chalupě, siréna nemá koho přilákat, takže v takovém případě zcela ztrácí na významu.
Domovní alarm se neobejde ani bez pohybových čidel. Ta jsou schopna zachytit pohyb osob v určitém prostoru na základě indikace odlišných teplot. Vhodné je jejich umístění do rohů místnosti, aby byl snímací prostor co největší. Propracovanější pohybová čidla ignorují domácí mazlíčky, takže se vyhnete falešným poplachům.
Domácí alarm musí ochránit také dveře, kde se nejlépe uplatní magnetické detektory. Skládají se ze dvou částí, z nichž jedna je řídící a druhá magnetická. Jakmile dojde k jejich rozpojení, spustí se poplach. Je dobré mít vstupní dveře bezpečnostní. Ideální je-li místo tradiční kliky budete mít zvenčí kouli na dveřích.
Pro kompletaci domovního alarmu jsou důležité i hlásiče. Nejde sice o nutnost, ovšem hlásič plynu nebo požáru přispěje k bezpečnosti ve vaší domácnosti. Zloději a lupiči zdaleka nejsou jediní, kdo by vás mohl ohrozit. Hlásiče umisťujte vždy tam, kde hrozí zvýšené riziko. Často se objevují v kuchyni, případně v kotelně nebo koupelně.
Jak se dá domácí alarm ovládat?
Před pořízením domovního alarmu vás určitě bude zajímat, jak se celý systém zabezpečení dá ovládat. Většinou k tomu slouží centrální jednotka, kterou tvoří podsvícený displej a klávesnice. Dnes už ale můžete ovládat alarm online. Za pomoci speciálního softwaru v počítači si nastavíte celý systém jednoduše a hlavně pohodlně.
Druhou možností ovládání je dálkově. To bývá součástí některých domácích alarmů, u nichž absentuje klasická řídicí jednotka. Stisknutím několika tlačítek nastavíte celý alarm, ovšem stejným způsobem ho můžete i deaktivovat. Dražší dálková ovládání disponují také programovatelnými tlačítky.
S domovním alarmem už se zlodějů bát nemusíte. Díky propracované technologii odhalí každého záškodníka!