Jedlé květy – Které druhy jsou vhodné do receptů?
Jedlé květy jsou výborným dochucením salátů i hlavních jídel. Využívány jsou také krásné jedlé květy na dort. Naučte se vařit barevně, zdravě a chutně. Které květiny jsou jedlé?
Spoustu jedlých květů najdete na své zahrádce nebo si je můžete nasbírat během procházky v lese či na louce, dají se ale samozřejmě i koupit. Které květy se dají jíst a jakou chuť nám do pokrmu přinesou?
Které květiny jsou jedlé
Pro milovníky sladkých pokrmů se hodí hned několik dobře známých kytiček.
- Bez (Sambucus nigra)
Bez je velmi dobře známý, vyrábějí se z něj sladké šťávy a sirupy, jeho květy se však dají obdobně jako květy pampelišky obalovat a smažit.
- Fialky (Viola odorata)
Výraznou chuť a také vůni mají i květy fialek. Ty si můžete dopřát kandované, přidávají se ke zmrzlinám i sladkým dezertům ale chybu neuděláte, ani když je přidáte do polévky či k masu. V kuchyni mají velmi široké využití, mají hodně výraznou chuť, co se obecně hodí spíše ke sladkým pokrmům.
- Levandule (Lavandula angustifolia)
Levandule patří mezi nejoblíbenější bylinky používané v kuchyni. Z jejích květů si můžete udělat skvělý sirup, sorbet nebo je přidat k čokoládovým dezertům. Levanduli využívají ve své kuchyni nejvíce Francouzi, kteří z ní připravují i skvělý olej.
- Růže (Rosa)
Zapomenout bychom neměli rozhodně ani na růži, z níž se dá připravit lahodný čaj nebo sirup. Takový čaj můžete koupit díky slevovým kódem na ManuTea za výhodnou cenu. Lístky růže se hodí jako ozdoba k většině pokrmů, výborně chutnají v salátech stejně tak jako v ovocných zmrzlinách.
- Chryzantémy (Chrysanthemum)
Do horkých nápojů se zase hodí květy chryzantémy, díky své barevnosti je využijete jako ozdobu k salátům.
- Orchideje (Orchidaceae)
Stejně tak jako květy oblíbené pokojové rostliny orchideje. Velké barevné květy orchideje se hodí i jako ozdoba k letním drinkům.
Jedlé luční květy
Pokud se zrovna jedlé květiny nenacházejí na vaší zahrádce, stačí zajít na procházku na louku, kde si jedlé květiny můžete nasbírat. Mezi jedlé rostliny patří hlavně:
- sedmikrásky (Bellis perennis),
- dobromysl (Origanum vulgare),
- jetel (Trifolium repens),
- popenec (Glechoma hederacea),
- čekanka (Cichorium intybus),
- chrpa polí (Centaurea cyanus),
- brutnák lékařský (Borago officinalis),
- pampelišky (Taraxacum).
Nejvyhledávanějšími jedlými květy jsou květy pampelišky. Ty si můžete posbírat sami a budete mít jistotu, že jíte stoprocentně přírodní produkt. Květy pampelišky mají nahořklou chuť s jemným medovým nádechem.
- Výborně se hodí do čerstvých salátů, ale dají se také smažit.
- Můžete je usmažit jen tak na másle, ale dají se i obalovat. V tomto případě sbírejte větší květy.
- Použijte běžný trojobal jako na řízek – a pak smažte na rozpáleném oleji či másle. Získáte tak velmi zajímavý pokrm, který si zamilujete.
Kde sehnat jedlé květy
V první řadě se podívejte do své zahrádky, je velmi pravděpodobné, že některou z jedlých květin pěstujete i doma. Pokud ne, vypěstovat si je můžete v další sezóně. Pokud budete chtít květy sbírat v přírodě, vždy si vybírejte odlehlejší lokality. V případě kupovaných květů nikdy nevíte, čím byly rostliny přihnojovány, kupujte tak pouze ty s označením BIO. Sehnat je pak můžete v supermarketech nebo květinářstvích, ale i v prodejnách kde se prodáva zdravá výživa.
Jedlé květy se dají využít čerstvé, sušené, ale také mražené. Jedním z mála květů, co snesou i tepelnou úpravu, jsou květy měsíčku lékařského. Ty se využívají především pro jejich zdravotní účinky, o které nepřijdete, i když je budete vařit.
Barevné jedlé květiny nejen skvěle vypadají, ale také chutnají. Dodají pokrmům zvláštní a neobvyklou chuť. Začněte vařit trošku jinak a vaše rodina i přátelé budou z vašich výtvorů nadšení. Pokud budete do jídel květy přidávat, nepřehánějte to už s kořením.
- Jednotlivé chutě by se mohly bít a výsledek by nebyl tak intenzivní.
- Květy také nikdy nevařte, tepelnou úpravou by přišly o svůj krásný vzhled ale také o vůni a chuť.
- Vždy se přidávají až na konci vaření, pokrmy se jimi zdobí a skvěle se hodí ke studeným pokrmům, jako jsou saláty nebo zmrzliny.
Kde využít jedlé květy
Jedlé květy do salátů i k masu
Jedlé květiny můžete přidat prakticky do jakéhokoli salátu podle vaší chuti. Dodají jídlu příjemnou a svěží chuť, navíc jsou zdravé a plné prospěšných látek. Využívejte je především během sezóny a v letních měsících.
TIP: Letním salátem dodá skvělou chuť fuchsia, netýkavka, fialka a aksamitník.
Při konzumaci jedlých květin dbejte vždy na svou bezpečnost a jezte jen ty květiny, o kterých jste opravdu přesvědčen, že jsou jedlé. Pokud jsou květiny ovadlé, vybledlé, napadené škůdci a nevypadají svěže, tak je odstraňte. Do jídla přidávejte jen okvětní lístky rostlin, vyhněte se pístkům a tyčinkám na rostlinách.
Většina květů se hodí ale pouze pro studenou kuchyni nebo jako dekorace například k masovým pokrmům nebo omáčkám. K výrazným pokrmům se hodí chrpa, protože ta sama o sobě téměř žádnou chuť nemá, za to ale skvěle vypadá. Naopak, taková netýkavka má výraznější chuť a připomíná ředkvičky. Hodí se zejména do salátů. Stejně tak jako drobná květinka sedmikráska. Tu oceníte nejen v salátech, ale také jako přílohu k masovým pokrmům. Pokud máte rádi masové směsi a nádivky, oblíbíte si zcela jistě květy cukety nebo okurek. Upravují se tepelně a nejčastěji se přidávají do masových či sýrových pokrmů.
Jedlé květy na dort
Živé květiny jsou nejkrásnější ozdobou na dorty, koláče či muffiny. Pokud patříte k vášnivým cukrářům, kteří pravidelně pečou a vždy se snažíte do ozdoby dortu vložit fantazii, pak jsou jedlé kytky na dort ideální. Dnes jsou moderní tzv. nahé dorty, které jsou jemné, méně barevné a prezentují názor, že v jednoduchosti je krása. Proto vám stačí na dort položit pár jedlých květin, nemusíte to se spoustou vůbec přehánět. Dort s květinami upoutá každé oko, nemluvě o netradiční chuti, kterou sladkému dodá.
Květiny na dort, které jsou asi nejčastěji používány jsou hlavně růže, macešky, levandule, měsíček či fialky. Dort s živými květinami se výborně hodí jak na sváteční nedělní stůl, tak na oslavu či svatbu.