Zahradní altán svépomoci: Jak jej postavit na vaší zahradě?

Zahradní altán je centrem oddechové části zahrady. Slouží k relaxaci, posezení s přáteli nebo jako zázemí pro venkovní kuchyni či místnost. Jak si postavit altán svépomocí?

Zahradní pergoly a altány se dnes těší obrovské oblibě, téměř na každé zahradě najdeme takové místo vyhrazené pro odpočinek a posezení s rodinou. Přejete si, aby vám zahradní altán dlouho vydržel? Budete k jeho stavbě potřebovat stavební povolení? Vše potřebné vám nabízíme v našem článku o zahradních stavbách.

Místo na zahradní altán

Už se také nemůžete dočkat, až se na vašem pozemku bude vyjímat dřevěný zahradní altán? Mít svou oázu klidu a pohody uprostřed zahrady je prostě k nezaplacení. Je jedno, zda máte v plánu stavět malou stavbu, která vám zajistí stín a úkryt před deštěm, nebo zda se pustíte do stavby venkovní kuchyně s pecí na vlastní domácí pizzu, altán na zahradu je krásným doplňkem.

Jaké plány máte s vaší zahradou? O jakou stavbu se bude jednat? Pojďme se podívat na to, co potřebujete vědět, aby váš altán vydržel dlouhá léta.

TIP: Pokud se pokoušíte o podrobný nákres a rozvržení jednotlivých částí altánu, ale nejste si jisti, pomozte si a najděte si na internetu podrobný nákres altánu, jaký byste chtěli. Některé nákresy bývají do detailů vypracovány a dokonce i s postupem podle jednotlivých částí.

Zahradní altány a zákony

Než vůbec kopnete do země, je třeba se ujistit, zda náhodou ke stavbě vašeho altánu nebudete muset zajít na úřad a vyřídit si potřebné stavební povolení. Podmínky jsou jasně vymezené zákonem, a není radno je obejít. Vystavili byste se tak vysoké pokutě a nutnosti altán opět zbořit.

A jaké podmínky musíte vlastně dodržet?

  1. Váš zahradní altán nemusíte úřadu hlásit, pokud se nejedná o stavbu větší než 25 metrů čtverečních co do zastavěné plochy. To ale není jediná podmínka, kterou zákon zmiňuje.
  2. Zároveň nesmí altán dosahovat větší výšky než je 5 metrů. Nesmíte tedy stavět stavbu vyšší než je jedno nadzemní podlaží.
  3. Máte v plánu si při jednom stavění pořídit i sklep? V tom případě jej nemusíte hlásit, pokud nebude hlubší než 3 metry.
  4. Předpokládáme, že vaše stavba nebude pro účel skladování hořlavých látek, ani se nebude jednat o jaderné zařízení.
  5. Co ale zmíníme je fakt, že musíte dodržet, aby i po postavení altánu dosahovala plocha části pozemku schopného vsakovat dešťovou vodu nejméně 50 procent z celkové plochy pozemku.
  • jeho půdorys,
  • řez stavbou,
  • pohledy z jednotlivých stran.

Budete potřebovat i situační výkres umístění altánu na vašem pozemku.

Nezapomeňte na to, že altán z masivu musí být umístěn nejméně 2 metry od sousedního pozemku. Pokud tuto vzdálenost nedodržíte, můžete požádat o výjimku. Ta ale celý proces stavby výrazně zdrží.

Postup zhotovení altánu

Výběr materiálu na zahradní altán

Přejete si romantický zahradní altán s krbem, který vám dlouho vydrží? V tom případě se co nejvíce věnujte výběru vhodného materiálu na vaši stavbu. Smrkové dřevo je jednoznačně nejlevnější. Pro svou měkkost a náchylnost k vlhkosti je ale velmi choulostivé. Lepší variantou pro moderní altán je pak borovice a modřín. A vůbec nejdéle zůstane stát altán vyrobený z dubového dřeva.

Máte-li velkou zahradu, doporučuje se oddělit užitkovou část zahrady od oddechové zóny. Využít můžete například živý plot nebo vysoké okrasné trávy.

Jak altán ukotvit a jaké vybrat podloží

  1. Běžný altán – zahradní, je dobré nejprve umístit na to nejpříhodnější místo na vašem pozemku.
  2. Vyberte si závětří, a dobře zvolte na jaké světové strany bude orientován.
  3. Podloží pod altánem je dobré zvolit na vyvýšeném místě na pozemku, a odizolovat jej zespod od vlhkosti.
  4. Následně je dobré zvolit vhodné kotvení této stavby. U altánu většinou postačí kotvení na betonové patky, na venkovní dlažbu nebo pomocí pevných kovových zemních vrutů.

Příprava podkladové plochy před výstavbou altánu je nejdůležitější. Musí být stabilní, pevná a rovná. Vhodné připravení podkladové plochy zajistí, že nebude zahradní altán od spodu vlhnout.

Podlaha zahradního altánu může být různá, dle vašich preferencí. Zvolíte-li betonovou podlahu, nezapomeňte pod ni dát rovnoměrnou vrstvu štěrku. Vhodná je ovšem i dřevěná podlaha, keramická, cihlová či jednoduchá kamenná podlaha. Nosné trámy zahradního altánu se většinou upevňují pomocí betonových patek.

TIP: Levnější ukotvení altánu představují zatloukací kovové patky, které lze kladivem zatlouct přímo do země. Stojky konstrukce zahradního altánu se pak kotví přímo do nich.

Konstrukce zahradního altánu

Nejprve postupně upevněte nosné sloupy altánu do přichystaných patek (betonové, zatloukací). Dřevěné hranoly by měly být předpřipraveny, nařezány, napuštěny přípravky na ošetření dřeva a proti škůdcům. Pomocí připravených dřevěných trámů se vytvoří spodní okrajový nosník. Můžete zašroubovat. Dále můžete přišroubovat ostatní dřevěné hranoly.

Následně můžeme pokládat podlahu. Chcete-li mít dřevěný zahradní altán v přírodním stylu, jistě se nejvíce hodí dřevěná podlaha. Dejte si však při ní pozor, aby byla opravdu určena k zevnímu použití, jinak by vlhla a rychle se zničila.

To, jak vyplníte stěny altánu je jen na vás. Vytvořit tam můžete pomyslné zábradlí, tím, že kolem dokola umístěte laťku, ale ostatní prostor necháte volný. Nebo můžete vytvořit poloviční stěnu ze dřeva a druhá polovina bude volná.

TIP: Ekonomickou alternativou je použít při výstavbě zahradního altánu staré palety. Ty mohou posloužit k vyplnění stěn altánu nebo později na paletový nábytek.

Pokud byste namísto dřeva raději volili jiný druh materiálu, vhodnou volbou je i zahradní altán kovový případně zahradní hliníkový altán. Nejdůležitějším kritériem je, aby byl zahradní altán nepromokavý, což zajistí dlouhou životnost materiálů i nábytku v altánu.

Pokud nechcete do této položky investovat velkou část rodinného rozpočtu, pořídit si můžete zahradní altán látkový. Zde je však třeba počítat s hustotou látky a promokavostí materiálu. Odolnost je samozřejmě také na nižší úrovni v porovnání se dřevem či kovem.

Střecha altánu

Střechu altánu můžete zhotovit klasickou áčkovou, rovnou nebo pod úhlem. Pokud máte oblíbený čtvercový typ altánu, pak je naprosto nejvhodnější volbou stanová střecha.

Při stavbě střechy musíte nejprve položit vrchní nosník (vazník). Nařežte desky do tvaru L a poté je spolu spojte na vrchu sloupů. Na vazníky se dále osazují krokve.

K samotnému bednění zahradního posezení můžete využít např. tlustší OSB desky nebo klasické dřevěné desky. Rozmyslete si také použití parozábrany nebo hydroizolačních pásků. Na vrch se pak může položit vámi vybraný druh střešní krytiny (plechová krytina, dřevěné šindele apod.). Na konci se doporučuje použít na střechu bočnice, které slouží k ochraně proti větru.

Pokud si na stavbu zahradního altánu vůbec netroufáte, nezoufejte. Ještě stále je zde možnost pořídit si zahradní altán skládací, nejčastěji využívaným je právě skládací nůžkový altán, který je velmi flexibilní. Altán můžete v případě potřeby sundat a schovat. Nemusíte jej mít dokonce vždy na stejném místě, můžete jej podle potřeby přemístit. Je velmi dobře skladovatelný, jelikož se dá poskládat do malého obalu, takže vám doma nebude překážet a příliš plnit prostor.

Ošetření dřeva 

Ať již si vyberete váš altán ze smrkového, nebo z dubového dřeva, následně je velmi důležité je správně impregnovat. V našich zeměpisných podmínkách musí dřevěné venkovní stavby odolávat velkým výkyvům počasí. Zatímco v létě na ně žhne slunce, v zimě se setkají s nízkými teplotami a sněhem. Plánujete si postavit třeba altán s houpačkou? Nezapomeňte jej několikrát ošetřit vhodným nátěrem.

Mít ve vlastní zahradě část vyhrazenou pouze pro odpočinek je výbornou volbou. Ať už zahradní altány nebo zahradní posezení pod pergolou, odpočívat a relaxovat musí všichni.

Také se nemůžete dočkat, až budete mít na svém pozemku nový altán?

Zdroj: homedit.com, bobvila.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.