Rybíz: Jak pěstovat a správně stříhat tento keř?
Rybíz je velmi oblíbený ovocný keř všech zahrádkářů. Červený, bílý a černý rybíz má mnoho vitamínů a široké využití. Jak o rybíz správně pečovat a kdy ho stříhat?
Mezi tradiční české ovoce patří rybíz. Jeho pěstováním získá zahradník materiál na výrobu domácích marmelád, džemů, kompotů nebo i rybízového vína. Kde se rybízu dobře daří a jaké jsou nároky na jeho pěstování?
Zdravotní účinky rybízu
Rybíz červený je bohatý na prospěšnou vlákninu a vitamín C. Z jeho listů se vaří odvar, který pomáhá při střevních potížích.
Černý rybíz obsahuje:
- vitamín C,
- vitamín P,
- sodík,
- draslík,
- vápník,
- mangan.
Řadíme ho mezi významné antioxidanty. Z výše uvedeného vyplývá, že tato plodina patří k těm, jež jsou zdraví prospěšné. Věděli to už naši předkové, kteří se pěstování rybízu s oblibou věnovali.
Černý rybíz má ze všech pěstovaných druhů největší množství vitamínu C.
Rybíz a jeho využití
Nejčastěji se pěstují červené odrůdy, z nichž se výborně dělá rybízová marmeláda díky vysokého obsahu pektinu. K tomuto účelu je dobré mít doma k dispozici šnekový odšťavňovač, s jehož pomocí získáme kvalitní rybízovou šťávu, a z ní pak vyrobíme rybízovou marmeládu nebo sirup bez přítomnosti zrníček. Kdo by neznal tradiční české vánoční cukroví linecké s rybízovou marmeládou!
- Zavařovat lze ovšem i černé i bílé odrůdy. Hodí se na pečení piškotových ovocných bublanin, ozdobit jím lze poháry.
- Milovníci ovocných vín si takové vyrobí z rybízu, sirupu, vody a cukru, které nechají až pět týdnů kvasit.
- Milovníci sladkého si mohou připravit úžasný rybízový koláč nebo rybízovou bublaninu.
Pěstování rybízu
Pokud jste se rozhodli pro pěstování rybízu (Ribes rubrum) na vaší zahrádce, na výběr máte z těchto keřů:
- černý rybíz,
- červený rybíz,
- růžový rybíz,
- bílý rybíz.
Stanoviště pro rybíz
Pro dlouhodobé pěstování je lepší volit rybízový keř než stromek. Keř rybíz se dobře zmlazuje a při dobrém ošetřování vydrží plodit i čtyřicet let. Rybíz stromkový stárne mnohem rychleji.
Aby se rybízu na zahradě dařilo, měl by být zasazený ve středně těžké a dostatečně vlhké půdě s optimálním množstvím humusu. Kamenitá ani suchá zemina pro něho vhodná není. Černý rybíz je odolnější a vyžaduje méně kvalitní půdu než bílé odrůdy. Všechny druhy pak mají rády více dešťových srážek a vyšší vzdušnou vlhkost. Snesou i výše položené oblasti 800 metrů nad mořem. Jedná se tedy o ideální ovoce pro podhorské polohy.
Jak stříhat rybíz
Vzdálenost mezi jednotlivými keři by měla být asi 3 metry. Sázíme je na podzim do jamek o průměru i hloubky 40 centimetrů, do nichž přidáme kvalitní zahradní kompost. Sazenice přihrneme zeminou, již na jaře rozhrneme a výhony zkrátíme maximálně na 3 pupeny. V následujícím roce po výsadbě je vhodné brzy zjara v období únor až březen silné výhony opět zkrátit na 3 pupeny, čímž se vytvoří silné keře. Ve třetím roce na keřících necháme jen 12 nejsilnějších výhonů, slabé a nemocné odstraníme.
Pravidelný řez rybízu
Rybíz plodí na jednoletých loňských výhonech, na nichž je nejvíce květních pupenů hlavně v jejich horní části. Proto je nutný pravidelný řez. Pokud se ptáte, jak prořezat starý rybíz, brzy zjara nebo na podzim je třeba z rybízových keřů vyřezat čtyřleté až pětileté větve a také ty, které jsou poškozené nebo napadené chorobou. Jen takto je možné docílit toho, aby rostliny stále dobře plodily a dožily se vysokého věku.
Nejlepším obdobím, kdy stříhat rybíz, je březen, někdy i únor, kdy už skončila zima a nehrozí silné mrazy pod -10 stupňů, období stříhání rybízu přizpůsobte daným teplotním podmínkám. Naplánujte si řez rybízu tak, aby již nehrozily silné mrazy a zároveň ne až tehdy, když už má rostlina zelené části, protože řez by ji velmi oslabil a vytékala by z ní míza.
Pro rybízový keř je také vhodný i letní střih, a to po sklizni, kdy již rostlina zarodila. Tento řez je vhodný spíše pro již silné stromky rybízu, ne pro nové nebo oslabené keře.
Hnojení a zálivka
Na obsahu humusu v zemině je stromkový rybíz náročnější. Vyžaduje proto každoroční hnojení, a to nejlépe organickými hnojivy dvakrát ročně. Na jaře je vhodný kompost smíchaný se zeminou, kterým posypeme okolí keřů.
- Použít lze ovšem granulované hnojivo NPK, a to v množství 100 g na jeden stromek rybíz, jež jemně zapracujeme do půdy.
- Pracovat je třeba opatrně, protože rybízový keř má mělké kořeny. I z tohoto důvodu je dobré okolní půdu mulčovat, aby nedocházelo k rozrůstání otravného plevele.
V pozdním létě hnojíme hnojivem s obsahem síry a draslíku, čím se vytvoří dostatečné množství kořenů, a keře tak lépe přezimují.
Je-li suché a horké léto, je třeba rybízový keř vydatně zalévat, abychom se dočkali bohaté úrody.
Pokud byste kromě rybízu rádi vyzkoušeli i pěstování něčeho méně tradičního, vyzkoušejte ovocný strom muchovník, který má také výborné plody. Navíc z jednoho zdravého keře můžete nasbírat 8 až 15 kg úrody.
Zdroj: gardeningknowhow.com
Mohlo by vás zajímat