Motivace ke cvičení: 3 tipy, jak si udržet aktivní životní styl

Pokud jste si jako jeden z novoročních cílů dali pravidelné cvičení jógy, navštěvování posilovny nebo jakýkoli jiný druh pohybu, pravděpodobně uvažujete nad tím, jak své plány proměnit na realitu. Jak si udržet novoroční předsevzetí a neskončit hned po prvním týdnu? Klíčem k úspěchu není jen prvotní motivace začít, ale hlavně svědomitá a každodenní práce na udržení aktivního životního stylu.

Neodmítejte pomoc

Je pravdou, že mnoho věcí v životě je možné dosáhnout samostatně bez pomoci druhých. Ovšem, na co marnit drahocenný čas pokusy a omyly, když je potenciální pomoc všude kolem vás.

Pokud jste úplný začátečník, zkuste oslovit známé či kolegy, kteří se cvičení věnují. Možná vás hned nevezmou do party, ale určitě nebudou skoupí na rady a nasměrují vás k vytouženým cílům. Jistější, ale finančně náročnější cestou je vyhledání osobního trenéra, který vás provede obdobím náročných začátků. Namotivuje vás, ale hlavně vás naučí základy správného cvičení, bez kterých se neobejdete.

motivace cvičení
Zdroj foto: pexels.com

Zlatou střední cestou je v začátcích také aplikace v telefonu. Stačí si vybrat jen tu správnou. Existuje jich spousta, přes aplikace pro tvorbu jídelníčků až po aplikace, které vám sestaví celý tréninkový plán. Tímto způsobem budete mít svého personalizovaného osobního „trenéra“ vždy po ruce. Nezapomeňte si však své mobilní zařízení během tréninků chránit. Kryt či fólie na mobil mohou být v mnoha případech záchranou.

Stanovte si dosažitelné cíle

Klíčem k dosažení a pokroku k vašemu vytouženému cíli je jeho postupné dávkování a rozdělení na menší mety. Příliš náročné a častokrát nesplnitelné cíle vedou k demotivaci a postupnému odklonění se od původního cíle.

Řadu lidí s nesprávně nastavenými cíli je možné vidět v posilovnách právě v lednu. Často jsou to lidé, kteří po svátečních týdnech nicnedělání a lenošení cítí potřebu dělat nějakou aktivitu, která by je z dlouhodobého hlediska mohla naplňovat. Avšak bez systému ztroskotají po prvním náročném tréninku, po kterém nejenže nevidí změnu svého zevnějšku, ale jsou z přepáleného tréninku vyčerpaní a ubolení. Netřeba proto očekávat brilantní výsledky po pár týdnech. Pokud ale budete pozorní, drobná zlepšení se dostaví už po pár trénincích a právě na nich vybudujete svou vysněnou postavu.

Změňte své myšlení

Pro odpůrce pohybu je velmi lákavé a snadné jakoukoli aktivitu smést ze stolu jediným argumentem. Cvičení bolí a fyzická aktivita je namáhavá. Je pravda, že po celém dni v práci člověk cítí únavu. Představa, že fyzická aktivita může dobíjet energii, je pro lidi, kteří se nikdy nevěnovali žádnému sportu téměř nemožná. Pro mnohé je proto přímo až neuvěřitelným zjištěním to, že opak je pravdou.

fyzická aktivita
Zdroj foto: pexels.com

Správně vybraná a nastavená fyzická aktivita, při které si odreagujete tělo a mysl, je tím správným lékem na pracovní vytíženost či stres nahromaděný během dne. Nemusí přitom jít o 90 minut aktivního hraní fotbalu. I na první pohled nenápadná procházka dokáže zlepšit náladu a rozhýbat v těle procesy pro lepší fungování. Pokud si tento návyk osvojíte, výsledek se dostaví, jak v podobě fyzické odolnosti, tak psychické spokojenosti.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.