Elektrický zubní kartáček versus obyčejný: Který vyhrává na plné čáře?
Ústní hygiena je základem péče o zdraví. Kdo si nečistí zuby dvakrát denně, obvykle se koleduje o vznik zubního kazu i dalších nepříjemných problémů. Který zubní kartáček ale zvolit? Elektrický, nebo obyčejný?
Čištění zubů přispívá ke zdravému chrupu
Už od útlého dětství své potomky vedeme k tomu, aby si pravidelně čistili své zoubky. Je důležité získat tento návyk, protože v dospělosti se hodí. Na zubech se usazuje zubní plak, z něho vzniká zubní kámen a ten je často živnou půdou pro bakterie, které mohou za vznik kazů na zubech. Z tohoto důvodu je nutné o své zuby pečovat a plaku je zbavovat. K tomu slouží zubní kartáček. Na trhu je celá řada různých velikostí, tvarů i množství štětin, včetně těch, které jsou na elektrický pohon. Pojďme se podívat na to, který vám vaše zuby vyčistí lépe.
Zuby u dětí: Kdy je ten správný čas začít o ně pečovat?
Manuální zubní kartáček
Pokud si vyberete vhodný klasický zubní kartáček a máte současně i správnou techniku čištění zubů, je to maximum, co pro svůj chrup můžete udělat. Manuální kartáček vybíráme raději jemný, který nepoškozuje zubní sklovinu a ani nenapomáhá k odhalování zubních krčků. Ideální technikou je čistit každý zub zvlášť, věnovat se i jeho bočním stranám. Pokud to nejde klasickým kartáčkem s větší hlavicí, využijte jednosvazkový. Ten se dostane opravdu všude. Vhodné je použít také mezizubní kartáček, případně dentální nit. Takto byste si zuby měli čistit minimálně dvakrát za den, ráno a večer, po dobu tří minut. Lepší variantou je ale čištění chrupu po každém jídle, což však není vždy proveditelné.
Elektrický zubní kartáček
Hitem hygieny ústní dutiny jsou elektrické zubní kartáčky. Někdo je s nimi maximálně spokojený a k běžnému manuálnímu kartáčku by se již nevrátil. Jiný vidí v elektrické variantě určité nevýhody. Tou základní je pořizovací cena, která je několikanásobně vyšší. Na druhou stranu se ale využije při čištění zubů menší množství pasty, takže i v tomto je možné vidět určitou úsporu. Elektrický zubní kartáček pomáhá odstraňovat zbarvení zubů a efektivnější je i při odstraňování plaku. Jeho nespornou výhodou je, že zuby čistí sám, aniž byste museli vynaložit moc práce – jen kartáček pod správným úhlem přiložíte na chrup a on se o další už postará.
Na trhu se prodávají dva typy elektrického kartáčku:
- sonický zubní kartáček – díky jemným vibracím pracuje tento typ příjemněji a mohou si ho pořídit i lidé s citlivými zuby. Svým vzhledem připomíná manuální zubní kartáčky, při čištění zubů simuluje jeho pohyb.
- rotačně-oscilační – nedoporučuje se pro lidi s citlivými zuby, protože svým pohybem může poněkud narušit dásně. Hlavice kartáčku je obvykle kulatá, takže štětiny obklopí jednotlivě každý zub. Některé se dostanou i do mezizubních prostorů. Rotační kartáček čistí pouze povrch zubu, ne však jeho hranu nebo hranu dásně.
Moderní chytré elektrické zubní kartáčky nabízejí také 3D technologie, které díky pulzačních pohybů odstraňují plak. Jsou-li vybavené tlakovým senzorem, upozorní vás, pokud na zuby příliš tlačíte. Časovač hlídá dobu, po kterou je nutné chrup čistit. Pomocí Bluetooth je kartáček propojený mobilní aplikací se smartphonem.
Jak je patrné, elektrický zubní kartáček nabízí více funkcí, které při čištění zubů využijete. Zuby také vyčistí pečlivě, než byste to dokázali klasickým kartáčkem. Na zvážení při jeho používání je zejména to, pokud trpíte odhalenými zubními krčky.
Zdroj: nazuby.cz