Jak chránit rostliny nejen na zahradě? Nedejte prostor škůdcům
Různí škůdci a choroby jsou postrachem snad každého zahrádkáře. Při troše nepozornosti totiž mohou napadnout rostliny, ať už se jedná o ovoce, zeleninu či okrasné rostliny. Proto je důležité dávat si pozor a pravidelně kontrolovat, zda nejsou rostliny napadeny.
Nejčastější škůdci
Škůdců je celá řada, ovšem několik z nich se vyskytuje opravdu často. Patří mezi ně například svilušky, mšice a puklice. Kromě toho se však můžeme setkat také s třásněnkami, červci a molicemi. Některé z rostlin jsou náchylnější, je proto dobré všechny pravidelně kontrolovat. Někdy si totiž na první pohled nemusíme vůbec škůdců všimnout.
Běžně se vyskytují na spodní straně listů a také v květech, případně se mohou schovávat také v substrátu. Jestliže nenajdete žádné jedince, mohou vám napovědět také jiné znaky jako jsou pavučinky či skvrny a další změny na listech. Pokud odhalíte, že jedna z rostlin je napadena, měli byste ji rychle oddělit od ostatních, aby se škůdci nerozšířili i na ty další. Jakmile totiž škůdci začnou hodovat na více rostlinách, bude těžší se jich zbavit.
Použití přípravků
Přípravky proti škůdcům na zahradě jsou účinným prostředkem, jak proti těmto záškodníkům bojovat. Mnoho z nich je dokonce na přírodní bázi, takže se nemusíte obávat chemie. Ovšem ať už se rozhodnete pro jakýkoliv přípravek, vždy je důležité zakročit včas, abyste se škůdců zbavili. Postřiky byste neměli aplikovat v době před sklizní, protože mohou být toxické, a navíc nepříznivě ovlivní chuť plodin. Jestliže vás škůdci trápí právě v období sklizně, můžete využít různé lapače, které vám pomohou minimalizovat jejich množství. Navíc budete hned vědět, s jakým druhem se potýkáte a jak je rozšířený.
Prevence a kontrola
Přípravky na hubení škůdců jsou sice skvělou pomocí, která vás zachrání v případě nouze. Mnohem důležitější je však rostliny pravidelně kontrolovat a chránit před škůdci. K tomu můžete využívat preventivní postřiky, jejich aplikace je nutné opakovat. Vzhledem k nejčastějšímu výskytu škůdců na spodní straně listů je třeba nanést přípravek i na tato místa, aby rostlina byla chráněna celá. Tyto prostředky kromě ochrany navíc dodávají rostlinám také živiny a zvyšují jejich odolnost. Spolehlivě odradí škůdce, zatímco pro člověka jsou zcela bezpečné. Navíc neodradí užitečný hmyz, takže nenarušíte přirozený chod přírody.
Pozor na houbové choroby
Kromě škůdců jsou velkým strašákem také houbové choroby. Ty nejčastěji postihují rostliny, které jsou v prostředí s vysokou vlhkostí a nedochází k dostatečné cirkulaci vzduchu. I v tomto případě byste měli napadenou rostlinu izolovat od ostatních, aby se nákaza nerozšířila. K ochraně před těmito chorobami vám pomohou fungicidy. Je však třeba zakročit včas, jakmile je totiž rostlina silně napadena, bývá jediným spolehlivým řešením její likvidace.
Mezi nejčastější houbové choroby patří plíseň šedá, která vytváří šedý povlak na listech a vlhké skvrny. Objevit můžete také rez, projevuje se načervenalými prstenci na stonku a spodní části listů rostliny. Poměrně rozšířené je také padlí. To vytváří bělavé povlaky na všech částech rostliny. Ať už objevíte jakoukoliv chorobu, budete potřebovat účinné přípravky proti houbovým chorobám. I zde je dobré myslet na prevenci dříve, než se choroba objeví.
Ať už se věnujete pěstování na zahradě, máte skleník, či snad pěstujete okrasné rostliny na balkoně nebo v bytě, škůdci se mohou vyskytnout všude. Proto je třeba mít se na pozoru a vždy včas zakročit. Díky tomu rostlinám ulevíte, takže se jim bude dobře dařit. Samozřejmostí je také správná péče jako je hnojení, dostatečná zálivka a další. Tyto kroky vám pomohou k bohaté úrodě.