Je quinoa opravdu superpotravina a kde všude ji můžeme využít?

 

Když se řekne merlík chilský, málokdo ví, o jakou rostlinu se jedná. Pokud však použijeme pojem quinoa, zastánci zdravé výživy již budou vědět. Merlík chilský patří mezi rostliny jednoleté. Dorůstá výšky 1-3 metry a pěstuje se především pro svá semena (quinoa). Jeho domovinou jsou oblasti Jižní Ameriky. Ve svém jídelníčku jej měli již staří Inkové.

V současné době se pěstování zaměřuje především na oblasti Peru, Chile, Ekvádoru nebo Bolívie, ale ničím není zvláštní ani oblast Dánska.

Obsah tělu prospěšných látek

V semenech se nacházejí komplexní sacharidy, bílkoviny ve vysoké kvalitě i velkém množství, minerály a stopové prvky (vápník, selen, hořčík, měď, zinek, železo), některé druhy vitamínů (některé skupiny B, C, E, provitamín beta-karoten), omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Tělu dodá i potřebnou kyselinu listovou a velké množství vlákniny.

Zdravotní přínosy

Stopové prvky a vitamíny podporují detoxikaci těla a jsou také účinnými antioxidanty. Obsah vlákniny je dobrým pomocníkem při redukční dietě a má pozitivní vliv na celkovou činnost trávicí soustavy. Bílkoviny podporují růst svalové hmoty. Především vápník podporuje pevnost kostí a zubů. Díky absenci lepku je vhodnou potravinou pro celiaky. Omega mastné kyseliny mají pozitivní vliv na nervovou a cévní soustavu. Tělu dodá potřebnou energii.

Quinoa v kuchyni

Pochutnat si můžeme na třech různých druzích – bílé, červené a černé.

Bílý druh quinoi je nejvíce rozšířený. Nabízí jemnou máslovou chuť, která je jemně nasládlá a velmi podobná rýži. Lze ji kombinovat se všemi druhy zeleniny, ovoce i masa. Červený druh quinoi nabízí chuť zemitějšího charakteru, s nádechem ořechů a ovoce. Lehce křupe. Černý druh quinoi je nejvíce křupavý a také má nejvýraznější chuť. Všechny druhy jsou lehce stravitelné a bez obsahu lepku. Lze je tedy použít jako alternativu obilovin. Kromě přílohy můžeme quinou přidat do polévek, pomazánek, salátů, dá se zapékat na slaný i sladký způsob. Vyzkoušet můžeme nejen celá semena, ale také quinoové vločky nebo mouku a dokonce se objevuje i pufrovaná. Tato forma je vhodná do snídaňového müsli. Než začneme quinou upravovat, je dobré ji nejprve na nějakou dobu namočit nebo několikrát propláchnout ve studené vodě, zbavíme ji tak saponinů, které quinoe dávají hořkou chuť.

Další potravinou, kterou se vyplatí do našeho jídelníčku zařadit je burgur, je plný vlákniny, železa, draslíku a jiných minerálů.

Pěstování merlíku chilského

Rostlina se pěstuje ze semen. Vzhledem k tomu, že mladé rostlinky vyrůstají jen velmi pozvolna, je potřeba hlídat zaplevelení záhonů. Také je nutno dát pozor na přemokření. Místo pěstování by nemělo být ve stínu. Ideální volbou jsou půdy písčité a hlinité, nevadí mu ani půdní fond těžký, musí mít dobré odvodnění. Kromě doby, kdy kvete, odolá i mírnějšímu mrazíku. Sklizeň směřujeme ihned po začátku dozrávání, jinak nám zralá semena sama vypadají.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.