Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!
Jističe jsou nedílnou součástí rodinných domů. Díky tomu, že vyberete správný jistič, můžete dosáhnout bezproblémového chodu své domácnosti. Díky němu nebude docházet k výpadkům elektřiny.
Na trhu je dostupných hned několik typů jističů, takže zvolit si ten správný pro vaše potřeby, může být pro laika docela problematické. Na co se při výběru zaměřit a jak poznat, že starý jistič potřebuje výměnu?
K čemu slouží jistič?
Na začátek bychom měli zdůraznit, k čemu jistič vlastně slouží. Jeho funkcí není zabránit zkratu nebo poruše v elektrickém vedení. Je – jak už jeho název napovídá – jakousi pojistkou v případě, že k těmto problémům již dojde. Jakmile jistič zjistí problém, přeruší tok elektrické energie. A to je jeho hlavní funkce. Tím, že dojde k přerušení toku elektřiny předejdete poškození svých elektrických spotřebičů. A to vám ve výsledku může ušetřit nemalé peníze! Proto je jistič tolik důležitý.
Velikost jističe
Při výběru jističe vás bude zajímat především jeho velikost v ampérech. Čím větší je velikost daného jističe, tím více elektrických přístrojů můžete současně zapojit a používat. Z tohoto tvrzení vyplývá, že se vyplatí investovat do co největšího možného jističe. Avšak není to tak jednoduché. Protože vzhledem k velikosti jističe platíte svému dodavateli elektřiny určitou fixní peněžní částku. Čím je jistič větší, tím větší je pohodlí – ale také tato fixní částka. Proto je na místě optimalizovat velikost jističe pro vaše potřeby.
- Za příliš velký jistič budete platit větší částky dodavateli energie. Zapojit můžete velké množství spotřebičů, které lze používat současně.
- Příliš malý jistič může znamenat menší množství současně zapojených přístrojů a více výpadků elektřiny.
Zlatá střední cesta
Jak velký jistič je tedy optimální? To záleží na vaší domácnosti. V bytech obvykle stačí menší jističe, protože zde dochází k zapojení menšího množství elektrických přístrojů. Často se používá jistič o velikosti 1×25 A (tj. jednofázový elektrický rozvod). V rodinných domech je zapotřebí zvolit třífázový elektrický rozvod. Velmi často se používají jističe o velikosti 3×20 A nebo 3×25 A. Nicméně domy vybavené elektrickou klimatizací, bazény a dalším nadstandardním vybavením by měly mít jističe ještě větší.
I = P/U
Toto je vzoreček, podle kterého si spočítáte, jak velký jistič ve skutečnosti potřebujete s ohledem na vybavení vašeho domu. Jak při výpočtu postupovat?
- Určete hodnotu P (příkonu). Nejprve potřebujete znát hodnotu příkonu všech spotřebičů ve Wattech (W). Sečíst musíte všechny spotřebiče v domácnosti, které budete používat současně. Tato hodnota je obvykle uvedena přímo na výrobcích nebo v jejich manuálech.
- Hodnotu U (napětí) již známe. V České republice je to 230 Voltů (V).
- Hodnota I je proud. Tu získáme, když vydělíme příkon všech současně zapojených přístrojů s napětím. Je ale potřeba zohlednit také počet fází. Hodnotu U tedy násobíme 1 nebo 3 podle toho, jaký jistič domácnost potřebujeme. Pro třífázový jistič bude tedy hodnota 3×230 V, tedy 690 V.
Kdy je potřeba vyměnit jistič?
Pokud si myslíte, že jistič, který používáte, je zbytečně velký, můžete se rozhodnout pro jeho výměnu. Výměnou jističe 3×25 A za 3×20 A ušetříte ale jen několik desítek korun za měsíc, samotná výměna jističe vychází na tisícikoruny, takže je potřeba tuto výměnu dobře zvážit. Na druhou stranu, pokud je jistič příliš malý a k výpadkům proudu dochází velmi často, bude zřejmě zapotřebí jistič vyměnit. Připravte se na vyšší měsíční poplatky dodavateli elektřiny a také na výdaje spojené s výměnou jističe a za revizní zprávu od technika.