Čistá voda v domácnosti má cenu zlata: Naučte se ji skutečně šetřit a vážit si tak životní prostředí
Voda je sice po celé naší planetě, při horkých letních dnech se však dešťové srážky minimalizují a zásoba vody se ztenčuje. Nad zbytečným plýtváním vody by se měl zamyslet každý z nás, nejen kvůli rodinnému rozpočtu, ale také v rámci přírody a šetření planety. Jak ale vodu co nejvíce ušetřit, aniž byste si museli nějakou část každodenní rutiny odepřít?
Kolik vody spotřebujete?
Při klasických denních činnostech ve vyspělých zemích spotřebuje každý obyvatel až 90 litrů vody denně. V chudých oblastech, kde se čistá voda rovná skoro zlatu, je přitom důležité vodou šetřit na maximum, lidé tam v průměru spotřebují na jednu osobu 10 litrů za den.
Základní pravidla pro šetření vody
Jestliže chcete zamezit zbytečně protékající vodě a ušetřit tak několik litrů denně, pak je nutné se zaměřit na zdánlivé maličkosti. Uvědomte si, že při protékající toaletě může zbytečně protéct až 2 000 litrů za den, což je ohromné množství. Při slabě kapajícím kohoutku se ztráta protékající vody pohybuje v průměru 24 litrů za den. Nejvíce vody zbytečně proteče při čekání na vyšší teplotu vody v kohoutku. Proto se skutečně vyplatí investovat do termostatických baterií, a to v koupelně i v kuchyni.
Jak šetřit vodou v koupelně?
V koupelně proteče asi nejvíce vody z celé domácnosti. Základní pravidlo pro úsporu vody si zapamatujte a použijte ho hned ráno. Při čištění zubů nezapomínejte na utažení kohoutku, není totiž nutné, aby voda celou dobu tekla. Další důležité upozornění se týká vaší očisty. Zkuste si odpustit plnou vanu vody – a raději se osprchujte ve sprchovém koutě. Díky této nepatrné změně ušetříte až 60 litrů vody, což je opravdu velký rozdíl. Mezi další koupelnová opatření patří:
- pořiďte si úsporné hadice a baterie,
- vypněte vodu při napěnění šamponu na vlasy,
- perte v pračce vždy jen s úplně naplněným bubnem,
- tmavé oblečení perte na program studené vody.
Šetření vody v kuchyni
Pokud se chcete pustit do mytí nádobí, mějte na paměti, že je mnohem lepší si vodu napustit do dřezu. Pod tekoucí vodou sice nádobí umyjete také, spotřebujete při tom ale mnohem více vody. Jestliže pijete vodu z kohoutku, natočte si ji do lahve a skladujte v lednici. Nemusíte tak pokaždé čekat, než odteče teplá voda. Myčku na nádobí pouštějte jen tehdy, když je úplně plná. Obecně platí, že plná myčka spotřebuje asi 20 litrů vody, při denním mytí nádobí ve dřezu spotřebujete až 70 litrů vody. Další dobré rady, jak šetřit vodou v kuchyni, jsou:
- hrnce nechte odmočit, poté půjdou mnohem rychleji umýt,
- pořiďte si úspornou a termostatickou baterii k dřezu,
- při mytí podlahy můžete použít dešťovou vodu.
Ať se snažíte ušetřit práci naší planetě nebo jen nechcete platit tolik za vodu ve vaší domácnosti, tyto rady vám jistě pomohou k velké úspoře vody.
Doporučujeme: Jak šetřit vodu na zahradě?