Problémy s hmyzem v bytě. Jak se ho zbavit efektivně
Jaro, léto, podzim, kromě slunečních paprsků a kvetoucí zeleně se s tímto obdobím spojuje i jeden nepříjemný problém, a tím je hmyz. Najednou ho máme plný dům, plný byt a v boji s ním trávíme spoustu času. Přitom existují metody, jak se hmyzu zbavit rychle a navždy.
Hmyz, jako jsou mouchy, komáři, octomilky, moli, ale i například mravenci, jsou poměrně snadný soupeř. Ty dokážeme vystrnadit svépomocí. Pokud si k vám do bytu najdou cestu švábi nebo štěnice, ihned se spojte se specialisty. Na ně babské rady opravdu neplatí, jen je necháte, aby se vám v bytě množili a problém narůstal.
Jak na hmyz ekologicky
Abyste se zbavili obtížného hmyzu, nepotřebujete všechny ty chemické spreje, které možná působí odpudivě na hmyz, ale naprosto jistě přidušují vás. V běžné domácnosti se najdou prostředky, které pomáhají při odstranění hmyzu z vašeho domova přírodní “čistou” metodou.
Co hmyzu nevoní, to ho vyžene
Možná to nevíte, ale hmyz má velmi silně vyvinutý čich. Ucítí něco dobrého a hned se tam stěhuje. Ale jeho citlivé čichové ústrojí některé vůně nesnese. Například levandule, máta, šalvěj, yzop, muškáty, afrikány, ale také třeba pepř nebo hřebíček, obsahují aroma, která hmyz spolehlivě odpuzuje. Muškáty za oknem, hřebíčkový výluh na parapetu, bylinky v květináčích, to všechno jsou vaše silné zbraně pro boj s hmyzem v domácnosti. Na moly šatní pak platí kromě osvědčené levandule ještě cedr. Naše praprababičky věděly, proč si nechávaly vyrobit truhly z cedrového dřeva.
Masožravé rostliny jsou stále při chuti
Masožravky (rosnatka, tučnice, láčkovka, mucholapka a další) jsou efektivní a naprosto přirozený způsob, jak se popasovat s hmyzem doma. A to nejen s létavým hmyzem, ale i s tím lezoucím. Každá z nich má jiný způsob lákání hmyzu a každá je dobrá na jiné druhy, v kombinaci s dalšími způsoby ale dokážou masožravé rostliny zbavit domácnost podstatné části hmyzu.
Na mouchy, mušky, komáry a octomilky platí tučnice (Pinguicula) nebo rosnatka (Drosera). Mucholapka podivná (Dionaea) loví prudkým pohybem své sklapovací pasti lezoucí brouky, mravence a pavouky, zachytí ale i létavý hmyz. Láčkovka dokáže lapit i větší hmyz, jako jsou velké mouchy – masařky, pavouci, vosy a jiný bodavý hmyz.
Na hmyz platí prevence
Stejně jako ve všem ostatním, je prevence na boj s hmyzem nejúčinnější. Co je třeba udělat, aby k nám hmyz nevnikl? V prvé řadě si do oken pořiďte sítě, abyste mohli v teplých dnech větrat, aniž by k vám hned nalétali komáři. Důležitá je také čistota v domácnosti. Rozlité sladké šťávy, zbytky piva či vína, drobky na stole (i pod stolem), nevynesené odpadky – to všechno jsou pro hmyz neodolatelná lákadla. Když budete pravidelně uklízet, nebudete nechávat zbytky jídla na stole, potraviny uchovávat v uzavíratelných dózách, nebude mít hmyz důvod vás navštívit.