Slunečnice: Jak na pěstování a využití slunečnice
Slunečnice jsou nenáročné rostliny, které si jednoduše vypěstujete i doma. Slunečnice můžete pěstovat v květináči i na zahradě. Poradíme vám, jak ji pěstovat a k čemu se dá využít.
Slunečnice patří mezi jednoletky a je opravdu velmi krásnou dekorací na našich zahradách. Tuto nenáročnou květinu zvládne vypěstovat každý, i méně zkušený zahradník.
Pěstování slunečnice
Slunečnice (Helianthus) patří mezi jednoletky a je opravdu velmi krásnou dekorací na našich zahradách. Existuje několik druhů a odrůd, které se liší velikostí: dosahují výšky od 60 cm do 300 cm. Celý rod slunečnice obsahuje přibližně 55 až 70 druhů slunečnic, ze kterých se po celém světě nejvíce pěstují tyto 2 odrůdy:
- slunečnice roční (Helianthus annuus),
- slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus).
Také se dělí podle velikosti květů (na malokvěté a velkokvěté) a podle barvy. Pro slunečnici je typická zářivě žlutá, ale může být i oranžová až červená.
Slunečnice v květináči
Kromě toho, že ji lze pěstovat na záhonech v zahradě nebo ve velkém na poli, menší odrůdy můžeme vysadit i do nádob na balkoně či terase. Slunečnice má ráda slunce a dostatek vody. Je heliotropní, to znamená, že její mladé květy se otáčejí za sluníčkem.
Jestliže chceme pěstovat slunečnici v nádobě na balkoně nebo na terase, můžeme ji zakoupit v květináči již jako vzrostlou květinu. Dáme pozor aby stonek byl neporušený a květ by neměl být ještě úplně rozvinutý. Pokud se zaměříme na tyto dva detaily, máme předpoklad, že vyroste krásná zdravá květina.
Slunečnice ze semínka
Nebo si slunečnici vypěstujeme ze semínka. V březnu semínka zasadíme doma do hlíny a tak si slunečnici předpěstujeme. Během dubna můžeme vysévat přímo do země ven. Záleží na počasí – pokud je dlouhá zima a půda je ještě tvrdá, s výsevem několik dní počkáme. Slunečnici to nijak neuškodí.
Zpravidla kvete od června až do podzimních měsíců. Při pozdějším výsevu se jen prodlouží začátek doby kvetení. Ideální je vysít několik semínek vedle sebe. Jednak všechny nemusí vzejít a i kdyby, pro oko je to krásná podívaná. Když jich pěstujeme více pohromadě, je to hezčí.
Slunečnice topinambur
Slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus) také nazývaná slunečnice hlíznatá, topinambur hlíznatý (lidově židovské brambory, jeruzalémské artyčoky) je rostlina, která nepatří k původním druhům slunečnice pěstovaným na našem území.
Stavbou se topinambur podobá slunečnici roční, avšak květiny jsou mnohem menší, mají v průměru kolem 10 cm, zatímco květiny slunečnice roční dorůstají v průměru až do 30 cm. Je to rostlina velmi nenáročná na podmínky, snese sucho i vlhko, dokonce roste i ve výše položených podhorských oblastech.
Z jejích výhonků, které jsou pod zemí vyrůstají hlízy, které již dnes mají široké využití. Pokud byste ji pěstovali ve velkém, z 1 m² lze vypěstovat až 5 – 7 kilo hlíz.
Při jejím pěstování si dejte pozor, protože je to invazivní rostlina, které je obtížné se zbavit, protože se rychle rozšiřuje. V našich podmínkách ji můžete často vidět růst u řek či na mezích.
Topinambury a jejich využití
Topinambury často dostávají označení plodina 21. století. Je to kvůli jejich širokému využití. Využívají se jako zelenina ve stravě, používají je myslivci při lovu. Kromě potravinářství našli topinambury uplatnění pro krmivové a energetické účely.
Běžný člověk je může konzumovat jako dietní zeleninu, která přináší tělu příznivé účinky.
Zdravotní účinky konzumace topinamburů:
- využívají se při léčbě obezity, redukční dietě,
- jsou přírodní probiotikum,
- čistí střeva a žaludek, vylučují ven z těla toxiny,
- upravují hladinu cukru v krvi, pomáhají léčit cukrovku,
- chrání játra,
- upravují krevní tlak,
- jsou prevencí proti revmatu a osteoporóze,
- snižují hladinu stresu,
- pomáhají s koncentrací.
Stanoviště pro slunečnici
Jak jsme se již zmínili, slunečnice miluje sluníčko. Proto ji vyséváme zásadně na slunná místa, ve stínu se jí tak nedaří. Stanoviště by mělo být na závětrné straně, kde je chráněná před větrem. Vyšší rostliny musíme vyvazovat k nějaké pevné opoře. Vysazujeme je k plotu nebo blízkosti domu. Jinak by se mohlo stát, že se slunečnice při silném větru zlomí nebo vyvrátí z kořenů.
Půda
Slunečnici vysazujeme do půdy propustné, vzdušné a bohaté na humus. Pokud je půda velmi výživná, nemusíme ji tolik hnojit. Jinak hnojíme jedenkrát za čtrnáct dní.
Zálivka
Správné hnojení napomáhá růstu rostliny. Nezapomeneme slunečnici dostatečně zalévat. Pokud se stane, že zemina vyschne, uschne i slunečnice. Dobrá zpráva však je, že jakmile začneme slunečnici opět zalévat a bude mít dostatek vláhy, začne se obnovovat a kytka zase roste dál.
Pokud se ptáte, kdy kvete slunečnice, je to v období od června až do podzimu.
Využití slunečnice
Slunečnici zužitkujeme skoro celou. Na podzim sbíráme semínka, jednak pro jarní výsev, ale i jako stravu. Semínka a dokonce i květy výborně chutnají a obsahují řadu cenných a zdraví prospěšných látek. Semínka se mohou sušit, vyloupaná můžeme opražit na pánvi.
Ze semínek se také zpracovává olej. Ten se používá při vaření i na výrobu bionafty. Květy využijeme v kuchyni, můžeme je přidávat do jídel, jak slaných, tak i sladkých, nejčastěji do letních salátů.
Slunečnice je také krásná jako dekorace – ve váze na stole je skutečně úchvatná. Zelené zbytky rostliny jsou výborným krmivo pro hospodářská zvířata. Na semínkách si pochopitelně pochutnávají i ptáci v zimě.
Zdroj: almanac.com