Třezalka – Kdy kvete, účinky a jak vyrobit třezalkový olej?
Třezalka je trvalka se žlutými květy, která se používá v léčitelství. Jak ji správně pěstovat, kdy třezalka kvete, jak ji poznat v přírodě a k čemu ji využít? To vše vám poradíme.
Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) patří mezi trvalé bylinky, které se vyznačují jednoduchými listy a bohatým květenstvím v sytě žluté barvě. U nás, v Česku, ji můžeme nalézt především v nižších až středních polohách na slunných stanovištích.
Rostlina obsahuje účinné látky hyperforin a hypericin, díky čemuž je ve velké míře využívána v léčitelství, zejména při léčbě úzkostí, depresí, a rovněž má i antivirotické účinky.
Mezi nejznámější druhy třezalky patří:
- třezalka skvrnitá,
- čtyřkřídlá třezalka,
-
třezalka kalíškatá,
- ozdobná třezalka,
- třezalka chlupatá.
Tato bylina je opředena nesčetnými mýty a legendami. V Antickém Řecku se pokládala k oltářům a sochám, protože se věřilo, že právě třezalka chrání před zlými duchy. I v našich zemích se dříve těšila velké oblibě.
- Dívky si z třezalky vyráběly věnce, a pak s nimi na hlavě tančily na den svatého Jána kolem ohně.
- Sedláci zase třezalku vkládali mezi dva krajíce chleba, co dali sežrat dobytku. Tento rituál měl zaručit, že jejich dobytek bude do příštího roku bez nemocí.
Pěstování třezalky
Zlákalo vás využití třezalky v domácí lékárně? Vypěstujte si ji na své zahradě. Jak na to?
- Třezalce se dobře daří na slunném místě, které je dobře chráněno před větrem.
- Není nijak náročná na půdu, ale lépe se jí daří v takové, která je dobře propustná.
- Třezalka si libuje v teple a suchu, v přemokřené půdě se ji nebude dařit. Ovšem během doby letních veder ji dopřejte zálivku.
Pokud si chcete zajistit vskutku hojnou úrodu, třezalku pravidelně zastřihávejte.
Kdy třezalka kvete
Třezalka má v anglicky mluvících zemích přezdívku „svatojánská bylina“. Vznik tohoto pojmenování je poměrně jednoduchý. Třezalka totiž rozkvétá v období, kdy svátek podle kalendáře slaví právě Jan. Třezalek se ve volné přírodě vyskytuje až 400 druhů, ale ta nejznámější je třezalka tečkovaná.
Jak třezalku poznat v přírodě
Pokud jste narazili na rostlinu, o které si nejste jistí, že je opravdu třezalka, použijte jednoduchý trik. Utrhněte jeden její květ a rozmačkejte ho v dlani. Zbarvila se vám celá dlaň do červena? Pak se jedná o třezalku. Její květy totiž obsahují červené barvivo hypericin, kterému se někdy přezdívá krev svatého Jána.
Třezalka a její využití
Pozitivní účinky
Třezalka je nejčastěji využívána při depresích a úzkostech. Kromě pozitivních účinků na psychiku má i mnoho dalších.
- Ženám pomáhá upravovat menstruační cyklus (zejména jeho nepravidelnost),
- osvědčuje se také při nespavosti,
- pomáhá lidem, kteří trpí zlými sny,
- využívá při nemocech jater, žlučníku, žaludku, močových cest a dalších.
Nežádoucí účinky třezalky
Třezalku neužívejte v případě, že:
- trpíte cukrovkou,
- máte pylové alergie,
- máte diagnostikovaný nádor,
- míváte velmi nízký tlak,
- se chystáte k transplantaci,
- jdete podstoupit chirurgický zákrok,
- užíváte antibiotika,
- užíváte hormonální antikoncepci.
Pokud užíváte jakékoli léky, je třeba zvážit užívání třezalky a konzultovat to s lékařem, nakolik třezalka silně ovlivňuje a snižuje účinek léků.
Třezalkový nálev
Z třezalky si můžete připravit nálev, který se užívá při obtížích spojených s trávicím a vylučovacím traktem. K jeho přípravě nasbírejte nať, kterou usušíte. Dvě lžičky sušené třezalkové natě zalijte čtvrtlitrem vroucí vody, deset minut nechte louhovat, a následně pijte po doušcích.
Třezalková tinktura
Suroviny
- 1 ČL natrhaných květů třezalky
- 10 ČL lihoviny (min. 40 %)
Postup
Do láhve vložte natrhanou třezalku a zalijte alkoholem. Nechte louhovat na teplém a slunném místě alespoň 2 týdny. Tinktura získá červenou barvu. Hotovou tinkturu přelijeme přes gázu a skladujeme ve tmě a chladu.
Používat můžeme při problémech se žaludkem a žlučníkem, bolestech hlavy, rovněž při nespavosti či nadměrné únavě. Třezalková tinktura pomáhá také při kašli, tehdy do tinktury přimíchejte i trochu cukru.
Třezalkový olej (Janův olej)
Trpíte často ekzémy, pohmožděninami, popraskanou kůží, spáleninami od sluníčka, bolestí svalů a kloubů a dalšími zraněními kůže? Připravte si třezalkový olej, kterému se také přezdívá Janův olej. Skvěle funguje i při bodnutí hmyzem.
K jeho přípravě můžete použít buď čerstvé květy, nebo ty sušené. Hlavní rozdíl je v tom, jakou barvu bude výsledný olej mít.
- Olej z čerstvých květů je červený,
- olej ze sušených je žlutý.
Ale účinky budou mít oba stejné.
- Čistou a suchou sklenici naplňte centimetr pod okraj třezalkovými květy a zalijte kvalitním za studena lisovaným olivovým olejem.
- Sklenici důkladně zavřete a umístěte na slunné stanoviště.
- Pravidelně protřepávejte – po měsíci a půl přelijte přes filtr, a následně do tmavé sklenice, kterou uchovávejte na temném a chladném místě.
V případě potřeby jím potírejte postižená místa.
Třezalce byly od nepaměti přisuzovány magické účinky, takže se určitě hodí mít ji v domácí lékárničce.
Zdroj: horticulture.co.uk, gardenershq.com