Buxus (zimostráz) – Jak ho pěstovat? Oblíbené druhy a péče
Zimostráz stálezelený, buxus, zimostráz – zelený keř s drobnými listy, který vynikne na zahradě i v parku. Poradíme vám, kdy stříhat buxus, jak jí pěstovat a na co si dát pozor.
Buxus nebo zimostráz
Základní informace o tomto stále zeleném keři:
- Krušpán (Buxus sempervirens) je velmi nenáročný keř. Snáší dobře sucho i vysoké teploty.
- Poradí si s mrazem, přímým sluncem i stinným stanovištěm.
- Vyskytuje se v západní, jižní i východní Evropě, Malé Asii a narazíte na něj i v severní Africe.
- Poznáte ho podle jeho drobných vždyzelených lístků vejčitého tvaru.
- Dorůstá do výšky až šesti metrů.
Je oblíbený zejména v zámeckých zahradách, parcích – a často si ho můžete povšimnout v květináči u vchodu do hotelů a firem. Roste hustě, a pokud je pravidelně zastřihován, vypadá velice dekorativně.
Pěstování buxusu
- Pokud ho umístíte na slunné stanoviště, pravidelně mu dopřávejte zálivku.
- V případě, že ho pěstujete v květináči, dbejte na promokření substrátu.
Kdyby substrát v květináči zcela vyschl, mohlo by to pro keř zimostrázu znamenat bohužel rychlou smrt. Na druhou stranu, při jeho upravování si nemusíte brát servítky. Dobře totiž snáší i velmi radikální řezy a bez problému znovu obrazí.
Nejoblíbenější druhy buxusu, které se pěstují u nás jsou:
- zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens),
- buxus malolistý (Buxus microphylla),
- zimostráz baleárský (Buxus balearica),
- kolchický zimostráz (Buxus colchica).
Množení buxusů
Nejvhodnějším obdobím pro množení buxusu řízkováním je červen, kdy by už letorosty měly být dostatečně zdřevnatělé.
Odřezky buxusu získáte tak, že od hlavní rostliny odtrhnete nebo odstřihnete větvičku, která bude mít také kousek původního staršího dřeva. Výhony na řízku pak zkraťtte asi o třetinu a spodní listy můžete odstranit. Před samotným sázením můžete řízek ještě namočit do stimulátoru. Pak už jen zasaďte do polostínu a pravidelně zalévejte.
Kdy stříhat buxus
Pokud se ptáte, kdy stříhat buxus, nejvhodnějším obdobím je doba, kdy už jsou nové výhonky vyzrálé, ale ještě se nezačaly rozvětvovat. Nejdříve lze stříhat buxus již v květnu. Zimostráz roste poměrně rychle, proto je možné provést ještě i druhý nebo třetí řez. Dejte si však pozor na to, aby byl poslední řez proveden nejpozději začátkem října.
Využití krušpánu
Krušpánové dřevo bylo v minulosti využívané k výrobě hudebních nástrojů, jako jsou například:
- flétna,
- klarinet,
- hoboj,
- fagot a další.
Dřevo se také používalo k výrobě dekoračních krabic, člunků do tkalcovských stavů, k výrobě dýmek a tabatěrek.
Dříve se také využívalo v léčitelství, oblíbený byl zejména při léčbě horečky, dny, revmatismu a při problémech s trávicí soustavou. Léčení buxusem s sebou ale neslo spoustu nepříjemných vedlejších účinků, a tak se postupem času od jeho používání v léčitelství ustoupilo a byl nahrazen jinými bylinkami.
Buxusy byly také oblíbené u žen, které si z jeho listů vařených v louhu vyráběly barvy na vlasy, a dřevo zimostrázů se používalo i k přípravě parfémů. Nyní jsou ale zimostrázy pěstovány zejména kvůli svému vzhledu – a mají čistě dekorační účel.
Živý plot
Chcete si kolem své zahrady nechat vyrůst živý plot? Baví vás se zahradními nůžkami krášlit a modelovat keře? Zimostráz je ideálním keřem jak na živé ploty, tak i k úpravám. Velmi dekorativně vypadá i jako nízký plůtek kolem záhonů. Buxusům sluší jak pyramidální, kuželovitý, kulovitý, tak i jakýkoliv jiný tvar, který vás napadne.
Zimostráz vytváří husté zelené porosty, které jsou ideální na živé ploty. Přinášíme vám návod krok za krokem, jak si vytvořit na vlastní zahradě takový živý plot, který bude stále zelený:
- Nejdříve si rostliny rozmístěte po celém obvodu plánovavého plotu. Nejlepší vzdálenost mezi mladými keři zimostrázu je přibližně 30 až 40 cm. Pokud jste si zakoupili odrůdu, která dorůstá jen na nižší keř, pak sázejte buxus do šířky přibližně 10 až 15 cm.
- Potom přichází na řadu jemný střih buxusu. Zkraťte všechny vrchní výhonky, zimostráz bude pak růst hustěji.
- Hned po vysazení buxus dostatečně polijte. Po zasazení je důležité dopřát mu vydatnou zálivku, která podpoří kořenový systém rostlin.
Buxus nemusíte použít jen přímo na živý plot, můžete si jím jen oddělit jednu část zahrady od jiné. Například, pokud máte na zahradě zahradní posezení a chcete ho pomyslně oddělit od zbytku zahrady, pak je buxus dobrou volbou.
Buxus a domácí zvířata
Pokud si buxus pořídíte na vaši zahradu, buďte velice opatrní, aby se mu vaši domácí mazlíčci vyhýbali obloukem.
Otrava zimostrázem se projevuje:
- zvracením,
- průjmem,
- svalovou slabostí,
- problémy s dýcháním.
Škůdci, kteří napadají buxus
Zavíječ zimostrázový
Nepřítelem buxusů je zavíječ zimostrázový. Jeho přítomnost je obtížné včas rozpoznat, neboť housenky zavíječů žijí uvnitř keře. Je zcela běžné, že keř buxusu je vevnitř celý napadený a vy si nemusíte ničeho povšimnout. Jak tedy napadený buxus odhalit co nejdříve? Pečlivě a pravidelně kontrolujte keře. Nejenom zvenčí, ale nebojte se rozhrnout větve a zkontrolovat i vnitřek.
Prohlídku nemusíte provádět celoročně, postačuje se jí věnovat od března do října. Jakmile v keři zahlédnete housenky, okamžitě je odstraňte. Zbavit se jich můžete buď silným proudem vody, nebo chemickými postřiky.
Svilušky
Pokud váš zimostráz napadly svilušky, poznáte to podle toho, že na listech se objeví světlé skvrny, které se budou stále zvětšovat. Pokud jsou listy již více napadeny, začnou měnit barvu do šeda a pomalu schnout.
Jaká je prevence? Jelikož sviluškám nejvíce vyhovuje teplo a sucho, snažte se rostlině zajistit dostatečnou vlhkost, zalévat a listy zvlhčovat pomocí rozprašovače s vodou. V boji proti těmto škůdcům jsou rovněž vhodné prostředky obsahující síru a minerální oleje.
Mšice
Pokud váš zimostráz napadly mšice, odhalíte to podle toho, že buxus má zkroucené listy a květiny jsou pokryty lepkavou tekutinou, medovicí. Vošky totiž vysají z rostliny cukr. Na tomto sladkém povlaku se pak vytváří houbové onemocnění, které způsobuje opadávání listů. Kromě cukru vysávají vošky z rostliny i vodu a živiny, tedy rostlina přichází o potřebné látky a vadně.
Hledáte-li elegantní keř, který byste si mohli vysadit na zahradu, v květináči vystavit před vchod do domu či si z něj vytvořit živý keř, buxus je ideální volbou.
Zdroj: gardenbeast.com