Jak sušit bylinky? Tipy a triky
Pěstovat bylinky můžeme v zahradě, na balkoně či na terase. Na výběr jsou jednoleté nebo trvalé rostliny. Jak pečovat o bylinky a založit si bylinkový záhon? Které druhy si vybrat?
Pěstování bylinek doma je praktickou a nenáročnou zálibou. Jsou bylinky jednoleté, to znamená, že vydrží jen do zimy, například bazalka, majoránka, řeřicha a koriandr. Jiné jsou vytrvalé a vydrží i několik let. Mezi ně patří meduňka, tymián či máta. V kuchyni jsou nezbytné a nejlepší jsou opravdu čerstvé, ale dají se také usušit na zimu.
Bylinky do zahrady
Pokud s pěstováním bylin teprve začínáte, zde je několik tipů na vhodné bylinky pro začátečníky:
- máta,
- meduňka,
- bazalka,
- majoránka,
- rozmarýn.
Doma si můžete vypěstovat jakékoli bylinky, avšak výše zmíněné nejsou náročné na podmínky, za to mají celoroční úrodu a velmi dobře se jim daří, proto jsou vhodné na začátek, pokud teprve sbíráme zkušenosti s pěstováním.
Nejčastěji využívané bylinky v české kuchyni jsou hlavně:
- majoránka zahradní (Origanum majorana),
- pažitka (Allium schoenoprasum),
- petržel kadeřavá (Petroselinum crispum),
- libeček lékařský (Levisticum officinale),
- koriander setý (Coriandrum sativum),
- kopr vonný (Anethum graveolens),
- rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis),
- tymián obecný (Thymus vulgaris).
Pěstování
Pokud můžete, vypěstujte si bylinky ze semínek. Bylinky ze semínek jsou zvyklé na jedno prostředí, takže jsou odolnější. Zakoupené sazeničky jsou zpočátku více náchylné kvůli změně prostředí i substrátu. Je ovšem nutné zmínit, že některé bylinky jsou na předpěstování náročnější (rozmarýn, levandule, máta), proto si v jejich případě raději sazenice kupte.
Bylinky ze semínek
Jak zasadit bylinky? Aby rostliny byly kvalitní, musíte zajistit určité podmínky. Většina bylinek pěstovaných v našich domácnostech vyžadují stejné prostředí, o to je pěstování jednodušší. Jaké podmínky byste jim měli zajistit:
- dostatek světla – nejlépe místo na okně, na jižní nebo jihozápadní straně.
- teplota – při klíčení bylinek potřebujeme nad 20°C, je nutné, aby substrát byl v teple.
- substrát – při předpěstovávání použijte výsevní, do kterého můžete přimíchat trošku písku v poměru 4:1. Nebo kupte přímo hotový substrát na bylinky.
- vlhkost půdy – substrát nesmí vyschnout, udržujte ho vlhký rosením. Při rosení předcházíte vyplavení semen.
- hloubka setí – drobná semínka jen lehce zaprášíte slabou vrstvou substrátu a opatrně udusáte. Poté je hned rozprašovačem zvlhčíte.
- výsev do sadbovače – do každé buňky dejte opravdu jen pár semínek, aby dobře klíčily. Substrát nesmí vyschnout. Sadbovače jsou většinou opatřeny průhledným plastovým víkem, které zamezuje nadměrnému odpařování vody a zároveň drží teplotu.
Jakmile rostlinky povyrostou, přesaďte je do květináče nebo do truhlíku. Rostliny vyjměte s celým kořenovým balem.
Bylinkový záhon
U bylin je velkou výhodou fakt, že vám stačí i malý prostor pro pěstování více druhů. Ať už máte rozlehlou zahradu, kam se vám vejde větší skalka pokrytá nejrůznějšími bylinami, nebo třeba jen malou terasu, vždy si dokážete poradit a místo pro bylinky najít.
- V zahradě máte větší prostor pro vaši kreativitu, a tak můžete založit záhon větší.
- Velkou oblibou jsou také skalky vyvýšené do spirály, kdy na každém patře vysadíte jiné druhy.
- Na menších balkonech nebo terasách si vystačíte i s menšími vyvýšenými květníky, které jsou v dnešní době moderní.
- Můžete vysadit jednotlivé byliny i zvlášť, květníky pak rozmístíte na parapet nebo zvlášť připravenou závěsnou stěnu balkonu.
Většina bylin miluje přímé sluneční paprsky, a tak bude nejideálnější volbou slunné místo nebo polostín. Dostatečná vláha je však naprostým základem pro tu nejvoňavější bylinkovou úrodu.
Ať už zakládáte bylinkový záhon na zahradě nebo terase, měl by být v blízkosti vaší kuchyně. Důvod je prostý — při vaření dobrého jídla nebo třeba lahodného čaje se vám budou bylinky po ruce hodit. U bylinek je vhodné umístit také relaxační koutek, kam budete chodit odpočívat při volném odpoledni. Jejich vůně vás totiž uklidní i v tom nejvíce stresovém období.
Jak založit bylinkový záhon
Při zakládání bylinkového záhonu myslete nejen na samotnou estetiku, praktické části záhonu jsou také velmi důležité.
- Mezi jednotlivými částmi bylin si udělejte několik cestiček, ty můžete vydláždit placatými kameny nebo třeba jen dřevěnými prkny.
- Pak už vám stačí jen kvalitní zemina a oblíbené druhy bylin.
Byliny, které patří mezi víceleté, často rostou do vysokých a širokých trsů. Mezi ně patří například voňavá levandule, šalvěj, meduňka nebo máta a pelyněk. Tyto byliny je proto vhodné vysadit do zadní části nebo doprostřed záhonu, nebudou tak esteticky překážet těm nižším vpředu.
Naopak nízké či jednoleté byliny můžete sázet po okraji záhonu a v přední části. Tam se bude dobře dařit:
- mateřídoušce,
- majoránce,
- bazalce,
- tymiánu,
- dobromysli,
- saturajce.
Pěstování bylinek na terase
Pokud se rozhodnete vysadit voňavé bylinky na terasu nebo balkon, zvolte raději ty, které milují sušší prostředí. Malé květníky totiž nedisponují velkou zásobou vláhy, a tak by klasické byliny dlouho nevydržely. Třeba však zmínit, že dnes už dostat speciální květináč na bylinky, který déle zachová vláhu a bylinkám se v něm lépe daří.
Mezi byliny milující suché prostředí patří levandule, která vám vedle pozitivních účinků na lidské zdraví přinese také voňavé drobné kytice do vašeho interiéru. Suché byliny, kterým se na balkonech daří, jsou také mateřídouška nebo rozchodníky.
Pokud nemáte velkou zahradu ani terasu, nemusíte být zklamán. Květináče na bylinky se vejdou i do menší kuchyně, stačí je strategicky umístit. Pěstování bylinek v bytě je výhodou, květináče na bylinky můžete umístit na zeď, mimo nejvíce využívaný prostor, aby nikomu nezavazovaly. Navíc, mít je hned po ruce při vaření, nikdy není na škodu. Nechte se inspirovat a vytvořte si svou vlastní vertikální bylinkovou zahradu. Stojan na bylinky dnes seženete v každém dobrém e-shopu.
Význam bylinek v zahradě
Byliny jsou známé nejen tím, že dokážou odehnat kdejaké zdravotní neduhy či nachlazení. Už naše babičky vysazovaly kouzelné bylinky nedaleko svého zeleninového záhonu, to hlavně pro ochranu celé úrody. Existují totiž druhy bylin, co odhánějí mšice i další škůdce.
Skvěle se daří například petrželce spolu s rajčaty nebo celerem, naopak v blízkosti salátu nebude dobře růst. Fenykl, kmín, koriandr a kopr se odpradávna vysazují spolu s mrkví, cibulí a okurkami.
Pokud chcete mít ty nejlepší brambory v širokém okolí, jejich chuť vylepší lichořeřišnice spolu s kmínem v blízkosti záhonu. Od mšic vaši úrodu ochrání saturejka nebo voňavá levandule či máta. Bylinky jsou doslova zázrakem z přírody, každá bylinka má svůj význam a přináší nám jiné užitkové či zdravotní benefity.
Jak využít bylinky
Pokud již máte vlastní záhon na bylinky založený, přichází na řadu otázka, jak využít bylinky. Na prvním místě asi většinu z nás napadne využití bylinek v kuchyni, kromě toho si je však můžeme během roku nasušit na čaj, čehož využijeme zejména v zimě. Vyrobit si můžeme také bylinkový sirup či bylinkové tinktury (velmi chutná je například tinktura ze šalvěje nebo levandulová tinktura).
V českých domácnostiach patria medzi obľúbené produkty z byliniek predovšetkým
- levandulový sirup,
- mátový sirup,
- tymiánový sirup.
Jak sušit bylinky
Ihned po sklizni rostlin ze zahrady nebo z přírody bylinky rozložte na bílou látku (nejlépe bílý len nebo bavlna). Povylézají z nich všechny drobné mušky a jiné živočichy. Také na bílé tkanině nejlépe uvidíte všechny nečistoty a nedostatky, například suché či poškozené listy, které odstraňte.
Myt bylinky či nemývat? Přesnou odpověď neznáme, každý odborník se přiklání k jiné odpovědi. Obecně však platí, pokud jste bylinky sbírali v čistém prostředí, mýt je nemusíte. Doporučuje se sklízet je po dešti.
Způsobů, jak sušit bylinky je několik:
- volné sušení bylinek na vzduchu – bylinky rozložte na rámy pro sušení nebo textilii a nechte na teplém a tmavším místě. Můžete po pár dnech také obracet, což zajistí rovnoměrné sušení.
- sušení bylinek ve svazcích – vytvořte si menší kytičky, které uvažte provázkem a zavěste na teplé a větrané místo.
- sušení bylinek v troubě – jedná se o zrychlené sušení. Bylinky pokládejte na plechy vystlané pečícím papírem a sušte při velmi nízké teplotě. Dvířka na troubě však nechte otevřená a bylinky pravidelně kontrolujte.
- sušička na ovoce a zeleninu – v současnosti velmi využívaný způsob, jedná se o rychlé a praktické sušení bylinek. Kvalita sušení bylinek je však o něco nižší, než při sušení na vzduchu. Bylinky však nenapáchnou od aromat z domácnosti.
- sušení bylinek v mikrovlnce – netradiční forma sušení, ale zároveň nejrychlejší. Bylinky pokládejte na otočný talíř, nastavte na 30 sekund na max. výkon a opakujte. Bylinky průběžně kontrolujte a otáčejte. Když jsou už skoro suché nechte ještě chvíli v mikrovlnce.
Jak skladovat bylinky
Nejlepší způsob jak skladovat bylinky je ve skleněných nádobách. Bylinky by se měly uchovávat na tmavším místě, mimo přímé sluneční záření, proto je lepší použít neprůhledné nádoby na uskladnění. Využít můžete také plechové či plastové nádoby. Nejkvalitnější a nejzdravější materiál je ovšem sklo, kde jsou bylinky nejvíce chráněny před vlivem toxinů a jiných škodlivin.
Uchovávat byliny v látkových sáčcích (například lněné sáčky) se již velmi nedoporučuje, kvůli zvýšené vlhkosti a také škůdcům (potravinová mol, mol šatní a jiné).
Ať už se chcete zaměřit na byliny vhodné pro sušené čaje nebo si jen chcete obohatit vaši kuchyni o čerstvé přísady do oblíbených receptů, pěstování bylinek na zahradě je vždy dobrým nápadem.
Zdroj: goodhousekeeping.com, thisoldhouse.com
Další tipy do zahrady