Reykjavík aneb ráj pro vlky samotáře. Co zde navštívit?
Přemýšleli jste někdy na tím, jaké by to bylo vypravit se na dovolenou o samotě? Většina z vás v dětství zažila tradiční, každoroční výlety do Chorvatska, na Vranov či Lipno.
A netřeba zmínit, jak dlouhé tyto dovolené dokázaly být. Čím jste byli starší, tím více jste toužili po troše soukromí a klidu. A co si ho dopřát na Islandu?
Jak se do Reykjavíku dostat?
Sbalte si svou oblíbenou knihu, seberte pořádnou bundu a kulicha a hurá na letiště. Letenka Praha – Reykjavík vychází průměrně asi na sedm tisíc korun, ovšem vyplatí se sledovat akce nízkonákladových společností. Let sám o sobě trvá necelé čtyři hodiny, navíc je bez přestupu. Z letiště Keflavík vám to do hlavního města zabere zhruba tři čtvrtě hodiny buďto autobusem nebo můžete zainvestovat do pronájmu auta.
Pozor! Pokud se ale nebojíte pořádného dobrodružství, můžete na Island vyrazit i autem. Jak? Úplně jednoduše, a to trajektem z Dánska. Cena záleží nejen na velikosti vašeho auta, počtu pasažérů a také i od pohodlí pokoje, který si na trajektu zvolíte.
Kolik si do Reykjavíku připravit peněz?
Znáte to, občas je potřeba zaskočit do supermarketu pro lahev vody na celodenní výlet. V tu chvíli ale nastává drobný problém. Reykjavík patří mezi nejdražší města na světě, tudíž vás možná zarazí, když na cenovce obyčejné vody spatříte šokující cifru. Bohužel, je to tak. I obyčejná, balená voda vás může stát až tři sta korun. Naštěstí zde zkušení cestovatelé objevili levnější místa, kde se dá spousta potravin sehnat za rozumnou cenu. Jedním z nich je například supermarket BÓNUS.
Jak se na Island obléci
Dovolená na Islandu není určena pro milovníky horka a stálého sluníčka, spíše pro pořádné dobrodruhy. Nutností, které v Reykjavíku budete potřebovat, je více. Naprostým základem zůstává nepromokavá obuv a nejlépe i bunda. Slunce zde nepřichází tak často jako dešťové kapky. Hned za voděvzdorným oblečením je také termoprádlo, a hlavně pořádně tlusté ponožky. Nic neberte na lehkou váhu, protože počasí zde je skutečně nevyzpytatelné. Jestli chcete mít z vašeho výletu nejlepší vzpomínky, nebojte se zainvestovat do kvalitního fotoaparátu. Až uvidíte ty krásné západy slunce, nebudete litovat.
Co v Reykjavíku vidět?
Mezi vším tím prozkoumáváním přírody a samotného města si můžete udělat jeden den volna. A tím nejlepším místem pro klid a odpočinek je Spa Blue Lagoon. Reykjavík se i díky tomuto magickému místu stal vyhledávaným turistickým centrem. Modrá laguna, přeloženo do češtiny, je od hlavního města vzdálena necelých čtyřicet kilometrů, a můžete se sem dostat buďto pomocí městské hromadné dopravy nebo pronajatého auta.
Pozor! Vstupenky je nutné si zarezervovat minimálně s dvoutýdenním předstihem. Vstup na osobu vás vyjde zhruba na 55 euro, přičemž zahrnuje ručník, jeden nealkoholický nápoj a také masku na obličej. Výlet se doporučuje zejména těm, kteří trpí zdravotními problémy, jako je lupénka nebo jiné kožní onemocnění.
Prozkoumejte hlavní město
Výhodou Reykjavíku je fakt, že na prohlídku vám bohatě postačí půl dne. Zbytek svého času můžete věnovat například návštěvě vodopádu na jihu nebo Golden Circle, což je souhrnné označení pro vícero atrakcí, mezi které spadá Národní park Þingvellir či gigantický vodopád Gullfoss. Co se týče hlavního města, zde určitě stojí za to navštívit kostel Hallgrímskirkja, jezero Tjörnin, pláž Nauthólsvík nebo samotné centrum, a to včetně ulic Laugavegur a Skólavörðustígur.
Kde v Reykjavíku přespat?
Co se týče ubytování, v hlavním městě vás průměrně noc v místních hotelech vyjde zhruba na dva až čtyři tisíce korun. Pokud ovšem toužíte posunout své dobrodružství na úplně nový level, můžete si zkusit pronajmout obytné auto. Nejen, že se s ním hravě dopravíte prakticky kamkoli, ale navíc budete mít spaní všude s sebou.
Kam se vydáte jako první?